RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Stan wyjątkowy przy granicy. Szef MSWiA: Obawiamy się prowokacji [WIDEO]

Rząd zamierza wprowadzić stan wyjątkowy na części terytorium RP przy granicy z Białorusią. Na antenie TVP Info powody tej decyzji wyjaśniał szef MSWiA i minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. – Powodów jest kilka: przede wszystkim chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na polskiej granicy i bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości przygranicznych – podkreślił Kamiński. W programie „Gość Wiadomości” zwrócił także uwagę na fakt, że już za kilka dni wzdłuż naszej wschodniej granicy rozpoczną się duże, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe i przyznał, że obawia się prowokacji.

Jak wzmocnić wschodnią granicę Polski? Prezydent spotkał się z szefem MON [WIDEO]

– Wszelkie próby atakowania tych, którzy pełnią dzisiaj służbę na granicy polsko-białoruskiej, są działaniem nieodpowiedzialnym i antypolskim –...

zobacz więcej

We wtorek Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie części województw lubelskiego i podlaskiego. Stan wyjątkowy ma objąć 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim.

Czytaj więcej: Co oznacza stan wyjątkowy? Zasady

Dziś dokument trafił do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli uzna on, że wprowadzenie stanu wyjątkowego jest zasadne, uchwała natychmiast wejdzie w życie.

Minister Kamiński w „Gościu Wiadomości”


– Obawiamy się prowokacji, że może dojść do tragicznych incydentów. Musimy mieć poczucie, że w pełni kontrolujemy pas naszej granicy. Chodzi także o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości przygranicznych – zaznaczył w TVP Info szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Jak mówił, we wniosku do prezydenta precyzyjnie określono, że chodzi o miejscowości, które leżą bezpośrednio na granicy z Białorusią. – Celem sztucznego kryzysu wywołanego przez Łukaszenkę jest destabilizacja sytuacji w Polsce, na Litwie czy Łotwie. Musimy pokazać, że działania Łukaszenki nie prowadzą do celu, który chce on osiągnąć – wyjaśnił minister-koordynator służb specjalnych.

Szef MSWiA o białorusko-rosyjskich manewrach „Zapad-2021”


Przypomniał też, że za kilka dni rozpoczynają się manewry wojskowe „Zapad-2021” i na Białorusi, tuż przy granicy z Polską, pojawi się kilkanaście tysięcy żołnierzy, w tym kilka tysięcy rosyjskich. – Każdy incydent może doprowadzić do tragedii – przestrzega Kamiński.

Stan wyjątkowy przy granicy. Prawnik: Rozgrzanym głowom nie starcza rozumu

– Jeśli niektórym rozgrzanym głowom nie starcza rozumu i chcą lansować się na granicy, za którą odbywają się duże rosyjskie manewry, to tę ich...

zobacz więcej

Polityk PiS w programie „Gość Wiadomości” dodał, że decyzja prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego formalnie jeszcze nie zapadła, ale spodziewa się jej „w najbliższych godzinach”. – W momencie, kiedy pan prezydent wyda rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, wówczas Rada Ministrów podejmuje kolejne rozporządzenie wprowadzające przepisy szczegółowo określające nakazy, zakazy – powiedział szef MSWiA.

Stan wyjątkowy – jakie zmiany dla mieszkańców?


– One będą w minimalnym stopniu dotyczyły mieszkańców tych miejscowości. Nie chcemy ingerować w ich życie zawodowe. Chcemy, żeby swobodnie mogli tam funkcjonować. One będą dotyczyły osób zewnętrznych – podkreślił. Przypomniał, że chodzi o około 3-kilometrowy pas wzdłuż granicy z Białorusią.

Zobacz także: „Łukaszenka nadal przywozi imigrantów na granicę”. UE interweniuje w Iraku Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej