RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Niezadowolona z zalotów ośmiornica obrzuca samca, czym popadnie

Samice ośmiornic częściej niż samce rzucają przedmiotami (fot.  Shutterstock/Henner Damke)
Samice ośmiornic częściej niż samce rzucają przedmiotami (fot. Shutterstock/Henner Damke)

Badania dowiodły, że ośmiornice bywają bardziej asertywne od ludzi. Gdy samicom nie podobają się zaloty, ciskają w osobników swojego gatunku tym, co znajdą pod macką.

Turystka bawiła się ośmiorniczką. Zwierzę potrafi zabić w kilka minut

Turystka na Bali chciała sfotografować znalezioną przez siebie ośmiornicę. Okazało się, że to najbardziej jadowite zwierzę morskie, które może...

zobacz więcej

Naukowcy z Australii, USA i Kanady z zespołu Petera Godfrey-Smitha przez kilka lat badali zachowania ośmiornic na wolności w Zatoce Jervis. Po przeanalizowaniu tysięcy filmów wideo stwierdzili, że samice tych ośmioramiennych mięczaków częściej niż samce rzucają przedmiotami.

Po analizie materiału badawczego uczeni dodali, że nie dzieje się to bez powodu. W jednym przypadku pojedyncza samica ośmiornicy rzuciła tym, co miała pod mackami 10 razy.

Pięć pocisków złożonych z mułu, kamyków, wodorostów i muszli uderzyło w samca znajdującego się tuż obok
. Według naukowców osobnik ten próbował wcześniej kilkakrotnie nieproszony zbliżyć się do samicy w celu kopulacji.

Z artykułu zatytułowanego „In the Line of Fire: Debris Throwing by Wild Octopuses” wynika, że osobnik zauważył atak i zareagował na niego. „W czterech przypadkach samiec się uchylił. Na początku dwa razy udało mu się uniknąć trafienia, później dwa razy uchylił się, jeszcze zanim samica wykonała ruch” – napisano.

Zobacz także: Foka „spoliczkowała” kajakarza ośmiornicą


Naukowcy doszli do wniosku, że ośmiornice można „zdecydowanie dodać do krótkiej listy zwierząt, które regularnie rzucają przedmiotami i tymczasowo dodać do krótszej listy tych, którzy rzucają w inne zwierzęta”. Do zwierząt, które notorycznie ciskają przedmiotami, zaliczono m.in. szympansy, kapucynki, słonie i mangusty. Także ludzi, którzy nauczyli się tego w procesie ewolucji. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej