RAPORT

Pogarda

Nowe strefy ochronne ptaków. By nie były niepokojone

Bieliki są pod ścisłą ochroną (fot. Lasy Państwowe/T. Smierzchała)
Bieliki są pod ścisłą ochroną (fot. Lasy Państwowe/T. Smierzchała)

Najnowsze

Popularne

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie wyznaczono kolejne strefy ochrony gniazda bielika (Heliaeetus albicilla) i bociana czarnego (Ciconia nigra).

Żółw olbrzymi upolował pisklę. Gad jest uważany za roślinożercę [WIDEO]

Żółw olbrzymi, dotychczas uznawany za roślinożercę, zaatakował i zjadł pisklę na prywatnej wyspie Fregate Island na Oceanie Indyjskim. Zdaniem...

zobacz więcej

Nowe strefy ochrony gniazd bielików zostały wyznaczone na terenie Nadleśnictw Mińsk i Łuków. Stosowne decyzje wydali Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska w Warszawie i Lublinie. Przeprowadzone przed wydaniem decyzji lustracje terenowe potwierdziły obecność w gniazdach zarówno dorosłych osobników, jak i piskląt. Oznacza to, że ptaki dobrze czują się w wybranych przez siebie miejscach.

Bielik to największy lęgowy ptak drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kilogramów. Gniazdo bielików to okazała konstrukcja posadowiona najczęściej na wytrzymałym starym drzewie, zbudowana z dość grubych kawałków drewna.

Dieta bielikaJedno gniazdo wykorzystywane jest przez parę ptaków przez wiele lat, a jego masa może dochodzić do 1000 kg. Pokarm bielików stanowią ryby oraz ptaki wodne, nie gardzi również ssakami i padliną. Ptaki osiągają dorosłość w wieku około 4-5 lat.

Bocian czarny, zwany hajstrą, to bliski kuzyn znanego wszystkim bociana białego. W odróżnieniu od niego, bocian czarny prowadzi wyjątkowo skryty tryb życia, a swoje gniazda zakłada zazwyczaj w głębi lasu, z dala od siedzib ludzkich. Pokarm bociana czarnego stanowią głównie małe ryby i płazy, które łowi w śródleśnych rzekach, stawach czy rozlewiskach. Liczebność tego gatunku w Polsce szacowana jest na 1200-1400 par.

Zarówno bieliki, jak i bociany czarne są w Polsce objęte ochroną ścisłą, a wokół ich gniazd wyznacza się specjalne strefy ochronne, by ptaki nie były niepokojone. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej