RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Gliński o słowach Nitrasa: Bardzo niebezpieczne; na świecie chrześcijanie są mordowani

Nie da się wykorzenić z polskiej historii, dziedzictwa wartości chrześcijańskich. My mamy na to radę: miłość bliźniego – tak skandaliczne słowa posła PO Sławomira Nitrasa komentuje wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński. W programie „Gość Wiadomości” stwierdził, że program Platformy Obywatelskiej prezentowany podczas Campusu Polska Przyszłości to: „niszczyć, likwidować, opiłować Kościół i zamykać szpitale”.

Fajna ta Polska Przyszłości, taka sprzed 2015

Gdy Donald Tusk opowiada o miłości do małych ojczyzn, Tomasz Grodzki chce ludziom likwidować masowo szpitale w tych małych ojczyznach. Każdy sam...

zobacz więcej

Przypomnijmy – w weekend podczas imprezy Campus Polska Przyszłości w jednym z paneli polityk Platformy Obywatelskiej mówił w kontekście konstytucyjnego rozdziału państwa i Kościoła, że ma poczucie, że „być może” Kościół katolicki powinien zostać ukarany: „To jest uczciwa kara za to, co się stało: musimy was opiłować z pewnych przywilejów, bo jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeśli się cokolwiek zmieni” – mówił Sławomir Nitras.

Campus Trzaskowskiego i program opozycji


Polityk wyraził przekonanie, że „w perspektywie czasu dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w państwie” i katolicy nie będą już większością w Polsce. Na tę wypowiedź zareagował już w rozmowie z TVP Info metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, krytykowali ją także partyjni koledzy Nitrasa.
teraz odtwarzane
Abp Jędraszewski odpowiada Nitrasowi: Żydów też próbowano opiłowywać

W poniedziałek do słów z Campusu Rafała Trzaskowskiego odniósł się w programie „Gość Wiadomości” wicepremier Piotr Gliński (PiS), oceniając, że mogły one dotknąć nie tylko katolików, ale wszystkich ludzi tolerancyjnych.

– To taki program polskiej opozycji, głównie Platformy Obywatelskiej: niszczyć, likwidować, opiłować Kościół czy zamykać szpitale. Przykre, że mamy do czynienia z taką opozycją w Polsce – powiedział, nawiązując przy tym do wystąpienia marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (PO), który mówił o zamykaniu szpitali.

Gliński pytany, czym katolicy zasłużyli sobie na polityczne zapowiedzi „karania” ze strony PO nie ma wątpliwości: „Nic nie zrobili. To nieodpowiedzialne słowa”.

Kolejny polityk PO chce „piłować Kościół”. Pęk ostro: Stalinowskie metody

Były członek PZPR i obecny senator Platformy Marek Borowski ocenił, że Kościół katolicki w Polsce ma przywileje, więc „jest co piłować”. „Prymas...

zobacz więcej

– My, katolicy, mamy taki los, że musimy znosić takie urazy. Naszym obowiązkiej jest wybaczać i kochać człowieka, który takie rzeczy mówi – podkreślił. Przyznał jednak, że przedstawiciel partii aspirującej do władzy, jaką jest PO, przedstawia program „bardzo niebezpieczny”.

Gliński: Polityk nie może używać takiego słownictwa


– Mamy do czynienia z wielkimi represjami na świecie. Chrześcijanie są w niektórych krajach prześladowani, mordowani, w „dojrzałych” państwach burzone są kościoły. My mamy na to radę: miłość bliźniego, wiara w coś, co jest potrzebne nam wszystkim – zaznaczył gość TVP Info, dodając, że odwołuje się także do wartości uniwersalnych również dla osób niewierzących.

Wicepremier powiedział, że może tylko „apelować o opamiętanie”. – Wiara nie jest prosta i łatwa. Błędy popełnia także Kościół, wierzący czy nasza wspólnota. Ale to nie znaczy, że polityk może używać takiego słownictwa. Zobacz także: Zaskakujące słowa prof. Staniszkis o Nitrasie

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej