RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zarzuty dla 13 osób za próbę zniszczenia płotu na granicy z Białorusią

Zniszczenia oszacowano na kilkaset złotych (fot. PAP/Marcin Onufryjuk; Twitter/Straż Graniczna)
Zniszczenia oszacowano na kilkaset złotych (fot. PAP/Marcin Onufryjuk; Twitter/Straż Graniczna)

Jako zniszczenie mienia zakwalifikowała policja działanie trzynastu osób, które w minioną niedzielę próbowały odciąć fragment zapory z drutu kolczastego na granicy z Białorusią, w okolicy wsi Szymaki. Wszyscy zatrzymani – wśród których jest związany z Fundacją Otwarty Dialog Bartosz K. – usłyszeli takie zarzuty. Dodatkowo Straż Graniczna chce ukarania ich grzywnami za wejście na pas drogi granicznej.

Komisja Europejska o migrantach z Białorusi: agresja na Polskę

Sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej jest formą agresji na Polskę – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz na konferencji w...

zobacz więcej

– Z zatrzymanymi osobami wykonywane są czynności związane z ogłoszeniem zarzutów i przesłuchaniem w charakterze podejrzanych. Zarzuty z art. 288 kk – poinformował w poniedziałek po południu rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Do 5 lat więzienia


Przy takiej kwalifikacji prawnej grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia; w przypadku mniejszej wagi sprawca może być skazany na grzywnę, ograniczenie wolności lub do roku więzienia.

„Dodatkowo Straż Graniczna skieruje do sądu wnioski o ukaranie tych osób za wejście na pas drogi granicznej; grozi im za to grzywna do 5 tys. zł” – czytamy w komunikacie tej formacji na Twitterze. Policja nie podaje, na jaką kwotę wycenione zostały straty materialne; rano w poniedziałek informowała, że z zawiadomienia, które dostała wynikało, że wartość zniszczonego mienia wskazywała, iż doszło do przestępstwa. Według polskiego prawa, zniszczenie lub uszkodzenie mienia o wartości do 500 zł jest wykroczeniem, a występkiem (przestępstwem) powyżej tej kwoty. Ze źródeł zbliżonych do sprawy wynika, że zniszczenia zapory z drutu kolczastego zostały wycenione na ok. 600 zł.

Do incydentu doszło w niedzielę po południu. Jak widać na nagraniach umieszczonych w mediach społecznościowych, grupa osób weszła na pas drogi granicznej, użyła nożyc do metalu, zaczepiła liny i próbowała rozerwać zasieki z drutu kolczastego.
teraz odtwarzane
Straż graniczna zatrzymała grupę osób niszczących zabezpieczenia na granicy z Białorusią

Straż Graniczna ustala, czy doszło do bezprawnego wejścia na pas drogi granicznej. Zwykle SG sama karze osoby, które naruszyły ten przepis mandatami po 500 zł, ale może też skierować do sądu wnioski o ukaranie grzywnami.

Według oświadczeń osób uczestniczących w tej akcji zamieszczonych w mediach społecznościowych, był to „akt obywatelskiego nieposłuszeństwa”, w celu wyrażenia sprzeciwu „wobec okrutnej polityki rządu”.

Zobacz także: Sytuacja na granicy. Te zdjęcia demaskują dezinformację o uchodźcach

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej