RAPORT

Wojna na Ukrainie

Piotr Naimski podał, kiedy gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z Norwegii do Polski [WIDEO]

To jest ten moment, w tym miejscu, kiedy możemy powiedzieć, że ta inwestycja, którą zaczęliśmy w 2016 roku, będzie skończona zgodnie z terminem, z przewidywaniami, z harmonogramem – mówił w poniedziałek Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odnosząc się do budowy rurociągu Baltic Pipe. Jak zaznaczył, „w przyszłym roku tym gazociągiem popłynie gaz z Norwegii do Polski”.

To poślizg, a nie dramat. W sprawie Baltic Pipe trzeba zachować spokój

Cofnięcie pozwolenia środowiskowego dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski, zostało przez wiele mediów...

zobacz więcej

Statkom układającym rury na dnie Bałtyku zostało do wybrzeża kilka kilometrów, potem zacznie się operacja wciągania gazociągu na brzeg wywierconym już tunelem. – Jeżeli spojrzymy z brzegu, widzimy statki, które pracują i układają ostatni fragment na morzu. Wszystko to razem, jeżeli chodzi o część morską, będzie do końca tego roku ukończone. Oczywiście jeszcze potem są różnego rodzaju prace, które będą konieczne – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Zapewniał, że „uruchomienie całości to październik przyszłego roku”.

Jak powiedział Naimski, „przyszły rok to będzie ten moment, kiedy będziemy mogli stwierdzić, że strategia dywersyfikacji, zróżnicowania kierunków dostaw, uczynienia tych dostaw bezpiecznymi dla Polski zostanie zrealizowana”. – Zabrało to ostatnie lata od 2016 roku, ale trzeba też pamiętać, że to trzecia próba. Za trzecim razem się udało – zwrócił uwagę.

Piotr Naimski poinformował też, że „Baltic Pipe z gazoportem w Świnoujściu i z tym wszystkim co Gaz-System buduje na terenie Polski to jest ponad 2 tys. m nowych gazociągów”. – To jest wielka część tego, co się składa na transformację energetyczną w Polsce – podkreślił i dodał, że umożliwi to odejście od węgla.

Zobacz także: Naimski: Termin uruchomienia Baltic Pipe niezagrożony


Nie jest jeszcze do końca określone, jaką przepustowość będzie miał gazociąg w momencie uruchomienia w październiku 2022 r., będzie to prawdopodobnie 2-3 mld m sześc. – oszacował Naimski. Jak zaznaczył, zgodnie z deklaracjami duńskich władz i duńskiego operatora – gazociąg Baltic Pipe uzyska pełną przepustowość rzędu 10 mld m sześc. rocznie z początkiem 2023 r. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej