RAPORT

Pogarda

„Piękna lekcja historii i religii”. Kościół w maleńkich Strzygach ozdobiony muralem

Mural przedstawia hołd, jaki prymas Wyszyński złożył nowo wybranemu św. Janowi Pawłowi II(fot. parafiastrzygi.pl)
Mural przedstawia hołd, jaki prymas Wyszyński złożył nowo wybranemu św. Janowi Pawłowi II(fot. parafiastrzygi.pl)

Najnowsze

Popularne

Na murze otaczającym kościół parafialny w Strzygach w diecezji płockiej powstał mural przedstawiający scenę homagium Prymasa Tysiąclecia po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Jego autorką jest Anna Cieszewska. – Dzięki muralowi otoczenie kościoła w Strzygach staje się piękną lekcją historii i religii – uważa proboszcz ks. Jarosław Maciej Jastrzębski.

Nieznane fakty z udziału kardynała Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym...

zobacz więcej

Rok temu na odnowionym parkanie przy kościele w Strzygach od strony południowej zainstalowano 20 medalionów tajemnic różańcowych. Powstała też myśl, aby z czasem wypełniać parkan rzeźbami, obrazami, malunkami świętych czy wydarzeń religijnych. Z okazji zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, w parafii postanowiono wykorzystać przestrzeń na murze, aby uwiecznić scenę homagium (hołd, poddanie się władzy - dop. red.) Prymasa Tysiąclecia po wyborze Karola Wojtyły na papieża, w dniu rozpoczęcia pontyfikatu.

– Mural o rozmiarach 180 cm na 165 cm namalowany został naprzeciw głównego wejścia do kościoła. W wykorzystaniem farb akrylowych i werniksu wykonała go Agnieszka Cieszewska z Płońska. Sponsorami muralu są parafianie Magdalena i Sławomir Stoccy ze Strzyg. Mural został poświęcony przez gościa z Płocka: ks. dr. Wojciecha Kućkę, dyrektora wydziału ds. rodzin w Kurii Diecezjalnej Płockiej, wykładowcę w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku – relacjonuje ks. Jarosław Maciej Jastrzębski, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Strzygach.

Dodaje, że dzięki muralowi otoczenie kościoła staje się „piękną lekcją historii i religii”. – Wiele osób fotografuje się przy muralu. Poza tym do Strzyg są planowane szkolne wycieczki z okolicznych miejscowości, śladami kard. Wyszyńskiego, w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nasz mural, opowiadający o dwóch filarach Kościoła katolickiego: Prymasie i Papieżu – może przemawiać do przyszłych i obecnych pokoleń, być szkołą życia dla nas wszystkich – uważa proboszcz.

Autorka pracy Agnieszka Cieszewska ujawniła, że pomysł na mural powstał podczas spaceru wokół kościoła w Strzygach. – Przystępując do malowania miałam wiele obaw, zastanawiałam się, jakie będą warunki pogodowe, czy to się fizycznie uda, czy przedstawiane osoby będą do siebie podobne. Wszystko poszło jednak zgodnie z planem. Fizyczne zmęczenie było bardzo duże, ale współmierne z satysfakcją po wykonaniu pracy. Namalowanie tego muralu zrodziło we mnie potrzebę odkrywania kard. Stefana Wyszyńskiego jako człowieka, a także jego duchowości – przyznaje malarka amatorka.

Zobacz także: Abp Depo: Wielu nie chce odróżniać katów od ofiar, najeźdźców od obrońców

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej