RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Abp Jędraszewski: Żydów też próbowano opiłowywać jako tych, których trzeba pozbawić przywilejów [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Sformułowanie o piłowaniu ludzi to znany z historii język; gdy rodził się ruch hitlerowski także próbowano „opiłowywać” Żydów jako tych, których trzeba pozbawić tzw. przywilejów – powiedział w rozmowie z TVP Info arcybiskup Marek Jędraszewski. Hierarcha odniósł się do słów posła PO Sławomira Nitrasa, który podczas Campusu Polska Przyszłości firmowanego przez wiceszefa PO Rafała Trzaskowskiego mówił o „karaniu” katolików i „opiłowywaniu z przywilejów”.

Nitras tłumaczy się ze słów o katolikach: Nie chcę odpiłowywać nikomu głów

Sławomir Nitras na Campusie Polska mówił, że niebawem katolicy w Polsce staną się mniejszością i wtedy trzeba ich będzie „opiłować z przywilejów”....

zobacz więcej

Podczas weekendowego spotkania na Campusie Polska jeden z uczestników zadał pytanie o rozliczenie obecnej władzy po ewentualnym zwycięstwie obecnej opozycji, a także o doprowadzenie do realnego rozdziału Kościoła od państwa, wobec – jak mówił – nadmiernego dziś „sojuszu tronu z ołtarzem”.

Nitras: Opiłować i karać katolików


– Spokojnie, w perspektywie czasu dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w państwie. Powiem więcej: uważam, że dojdzie za naszego życia, może nawet w tym pokoleniu do tego, kiedy katolicy w Polsce staną się mniejszością. Staną się realną mniejszością, nie mniejszością, że będzie kogoś innego więcej, ale nie będą większością. I muszą się z tym nauczyć żyć. I wtedy chyba to będzie w jakiejś realnej takiej społecznej proporcji – odpowiedział Nitras.

– Ale dobrze, żeby stało się, to mówiąc uczciwie, w sposób niegwałtowny. Żeby to się stało w sposób racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty, ale na zasadzie: to jest uczciwa kara za to, co się stało, musimy was opiłować z pewnych przywilejów, dlatego, że jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeżeli się cokolwiek zmieni – dodał poseł KO. Krytycznie słowa organizatora Campus Polska Przyszłości ocenia abp Marek Jędraszewski, którego zdaniem to język znany z historii.

Abp Jędraszewski: Będzie jakiś nacisk administracyjny?


– To sformułowanie o piłowaniu ludzi, nawet jeśli nie chodziłoby o fizyczne użycie piły, co przecież miało już nie raz miejsce w dziejach Kościoła, przypomina mi język, który znam z historii z lat 20. i 30., kiedy rodził się w Niemczech ruch hitlerowski: doszedł do władzy na początku 1933 roku i to, co głoszono, co mówiono, wprowadzano w czyn. Wtedy także próbowano „opiłowywać” Żydów jako tych, których trzeba pozbawić tzw. przywilejów – powiedział w rozmowie z TVP Info hierarcha.

Kolejny polityk PO chce „piłować Kościół”. Pęk ostro: Stalinowskie metody

Były członek PZPR i obecny senator Platformy Marek Borowski ocenił, że Kościół katolicki w Polsce ma przywileje, więc „jest co piłować”. „Prymas...

zobacz więcej

Metropolita krakowski wskazał, że słowa Nitrasa można też rozumieć jako zapowiedź pewnego „nacisku administracyjnego, kulturowego lub jeszcze innej formy, „który miałby prowadzić do tego, że ludzie, którzy przynależą do Kościoła z racji chrztu świętego, będą nakłaniani w taki czy inny sposób, żeby od swjej wiary odeszli”.

– To z kolei przypomina mi „najlepsze” czasy stalinowskie i gomułkowskie. Zwłaszcza te drugie pamiętam już z własnego dzieciństwa, dorastania i wieku młodzieńczego – skonstatował arcybiskup.

„Niedopuszczalna wypowiedź”


Słowa, które padły podczas Campus Polska Przyszłości krytykował nawet klubowy kolega Nitrasa – Bartłomiej Sienkiewicz. Jak ocenił, to „niedopuszczalna i niemądra wypowiedź”, a „piłować” nie wolno wyznawców żadnej religii. Zobacz także: Trzaskowski: To Sławek Nitras był pomysłodawcą Campus Polska

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej