RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Po wyginięciu dinozaurów ssaki ruszyły do wyścigu ewolucyjnego

Wymieranie dinozaurów 66 mln lat temu powszechnie uznawane jest za początek ery ssaków (fot. Mario Tama/Getty Images)
Wymieranie dinozaurów 66 mln lat temu powszechnie uznawane jest za początek ery ssaków (fot. Mario Tama/Getty Images)

Najnowsze znaleziska szczątków prehistorycznych ssaków świadczą o tym, że po wyginięciu dinozaurów ssaki zaczęły szybko ewoluować, dzieląc się na nowe gatunki – piszą naukowcy na łamach „Journal of Systematic Palaeontology”.

Wyhodowali rośliny jak na Księżycu. Sukces polskich naukowców

Młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyhodowali rośliny w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu. Było to możliwe między innymi dzięki...

zobacz więcej

Szczątki trzech nieznanych wcześniej gatunków prehistorycznych ssaków pochodzą z czasów tuż po wymieraniu dinozaurów. Nowo zidentyfikowane ssaki zamieszkiwały Amerykę Północną kilkaset tysięcy lat po uderzeniu asteroidy w Półwysep Jukatan, co zapoczątkowało globalną zagładę dinozaurów i wielu innych zwierząt.

Wymieranie dinozaurów 66 mln lat temu powszechnie uznawane jest za początek ery ssaków, ponieważ zaraz potem pojawiło się kilka nowych typów tych zwierząt. Zdaniem naukowców najnowsze odkrycia świadczą o tym, że po zagładzie dinozaurów ewolucja ssaków przebiegała szybciej, niż dotąd oceniano.

Odkryte gatunki nazwano Miniconus jeanninae, Conacodon hettingeri i Beornus honeyi. Różnią się one wielkością: od drobnych, o rozmiarach myszy, do dużych jak na owe czasy, osiągających rozmiar dzisiejszych kotów.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Naukowcy monitorują obecność modliszek; proszą internautów o zdjęcia

Modliszki zaczęły występować w miastach. Naukowcy starają się zrozumieć migrację modliszek do nienaturalnego dla nich środowiska. Wraz z Łódzkim...

zobacz więcej

Każdy z gatunków ma inny typ zębów. Beornus honeyi, nazwany tak na cześć Beorna, bohatera „Hobbita” Tolkiena, ma powiększone zęby trzonowe. Jego wygląd skojarzył się badaczom z opisem wyglądu tolkienowskiej postaci.

Nowe gatunki należą do zróżnicowanej grupy ssaków łożyskowych zwanych archaicznymi kopytnymi, przodkami dzisiejszych ssaków kopytnych (koni, słoni, krów, hipopotamów i in.).

„Kiedy dinozaury wyginęły, dla ssaków otworzył się dostęp do nowego rodzaju pożywienia i siedlisk. Umożliwiło to ssakom szybki rozwój i różnicowanie się” – opisuje Madelaine Atteberry z Uniwersytetu Kolorado w Boulder (USA).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej