RAPORT

Wojna na Ukrainie

Huragan Ida uderzył w Luizjanę. Blisko milion domów i firm bez prądu

Ida uderzyła w USA (fot. Getty Images)
Ida uderzyła w USA (fot. Getty Images)

Huragan Ida przetacza się przez Luizjanę. Wiatr w podmuchach osiągał prędkość do 257 km/godz. Blisko milion domów i firm jest bez prądu; Nowy Orlean był niemal kompletnie pogrążony w ciemnościach. Wieczorem w niedzielę odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną.

Ida dotarła do wybrzeży Luizjany. To jeden z najsilniejszych huraganów [WIDEO]

Huragan Ida dotarł w niedzielę do wybrzeży Luizjany jako jeden z najsilniejszych w historii USA. Prędkość wiatru wewnątrz tego cyklonu czwartej...

zobacz więcej

Prezydent Joe Biden ogłosił dla obszarów dotkniętych żywiołem stan klęski żywiołowej. Zarządził przekazanie im pomocy federalnej.

– Wsparcie może obejmować dotacje na tymczasowe mieszkania i naprawy domów, tanie pożyczki na pokrycie nieubezpieczonych strat majątkowych oraz inne programy mające na celu pomóc osobom fizycznym i właścicielom firm w powrocie do zdrowia po skutkach katastrofy – poinformował Biały Dom.

Huragan 4 kategorii


Według Weather Channel Ida runęła na amerykańskie wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w niedzielę ok. południa czasu lokalnego jako huragan 4. kategorii. Lokalna telewizja WWWL podała, że o godz. 21 miejscowego czasu huragan osłabł do kategorii 2 a prędkość wiatru spadła do 177 km/godz.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Ok. godz. 20.30 biuro szeryfa w Ascension Parish powiadomiło o pierwszej ofierze śmiertelnej huraganu w Luizjanie. Mężczyzna zmarł prawdopodobnie przygnieciony upadającym drzewem.

– Fala sztormowa podniosła poziom wody o ponad dwa metry powyżej normalnego poziomu na Shell Beach w Luizjanie, w St. Bernard Parish, kiedy Ida wdarła się na ląd, a także o przeszło dwa metry powyżej normalnego poziomu w Waveland w stanie Mississippi – informował kanał.

Południowe stany USA szykują się na uderzenie huraganu Ida

Sztorm tropikalny Ida gwałtownie przybrał na sile i stał się huraganem. Według prognoz w niedzielę uderzy w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej i stworzy...

zobacz więcej

Sam środek, czyli tzw. oko huraganu, zbliżył się ok. godz. 21 na 35 km na zachód od Nowego Orleanu. Przesuwa się na północ z prędkością około 16 km/godz.

Zniszczenia na skutek huraganu


Według niepełnych relacji huragan wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy, zalewając domy towarzyszącym mu deszczem, a niektóre powalał do fundamentów. Ok. godz. 21.30 odnotowano do 25 cm deszczu. Ponad milion domów i biznesów w całym stanie pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. W Nowym Orleanie widać światło tylko w nielicznych obiektach wyposażonych we własne generatory.

W Lafourche Parish z powodu uszkodzenia rurociągu zabrakło wody pitnej. W różnych rejonach Luizjany pojawiały się apele aby wodę gotować przed użyciem.

– Zagrażające życiu gwałtowne powodzie sprawiają, że sytuacja jest szczególnie niebezpieczna. Wzywamy mieszkańców już teraz do poszukiwania schronienia na wyżej położonych terenach – przestrzegał oddział Krajowej Służby Pogodowej w Nowym Orleanie.

Kiedy Ida osłabnie?


Gubernator Luizjany John Bel Edwards ostrzegał w CNN w niedzielę wieczorem, że Ida będzie wyrządzać szkody przez całą noc. Zapowiedział, że rozmieści ekipy poszukiwawczo-ratownicze, jak tylko warunki na to pozwolą.

Czytaj także: 
Henry uderzył w USA. Setki tysięcy osób bez prądu

Wielkie pożary lasów na Syberii. Przełom możliwy dzięki spadkom temperatur

Pojawiły się szanse na ugaszenie wielkich pożarów lasów, jakie nawiedziły Syberię. Prognozy pogody mówią o spadku temperatur w regionie i opadach...

zobacz więcej

– W całej południowo-wschodniej Luizjanie jest ciężko. To bardzo niszczycielska burza. (…) W szczytowym momencie huraganu nie można wysłać pierwszych ratowników, ponieważ jest to zbyt niebezpieczne. Prędkość wiatru na to nie pozwala. Tak szybko, jak tylko będziemy mogli, zaangażujemy się w bardzo solidne operacje poszukiwawcze i ratownicze – zapowiadał.

Edwards przyznał, że jest świadomy wezwań o pomoc - szczególnie w Jefferson Parish, gdzie w czwartek zarządzono obowiązkową ewakuację. Jak dodał 21 zespołów z około 15 stanów gotowych jest do akcji, gdy pozwolą na to warunki.

Według przewidywań w Luizjanie może spaść od pół metra do 60 cm deszczu, co spowoduje dalsze szkody. Według prognoz w poniedziałek rano Ida osłabnie i stanie się burzą tropikalną, a wieczorem – depresją tropikalną.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej