RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mieszkania dla uchodźców w Warszawie. Internauci: „Polacy czekają latami”

Ewakuowani z Afganistanu opuszczają pokład samolotu (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Ewakuowani z Afganistanu opuszczają pokład samolotu (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Burmistrz warszawskiej dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk poinformował, że przygotował 5 mieszkań dla uchodźców z Afganistanu. „Kilkadziesiąt tysięcy polskich rodzin czeka latami w Warszawie na mieszkanie komunalne” – komentują użytkownicy sieci. Inni odpowiadają, że decyzja jest słuszna, bo chodzi o migrantów współpracujących z Polskim Kontyngentem Wojskowym.

Austria nie chce przyjmować uchodźców z Afganistanu

„To się nie wydarzy za mojej kadencji” – podkreśla kanclerz Austrii Sebastian Kurz, stanowczo sprzeciwiając się przyjmowaniu kontyngentów...

zobacz więcej

Grzegorz Pietruczuk podkreślił, że obiecane 5 mieszkań – z przeznaczeniem dla Afgańskich rodzin współpracujących z Polskim Kontyngentem Wojskowym – trafi teraz do dyspozycji Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, które zajmie się stroną formalną całego przedsięwzięcia.

„Oczywiście podtrzymujemy deklarację o pomocy w objęciu rodzin wsparciem prawnym i psychologicznym” – napisał warszawski burmistrz.

Zobacz także ->  Holendrzy przeciw osiedlaniu uchodźców z Afganistanu. Doszło do starć

„Wyraziliśmy również naszą gotowość do wspierania Centrum, w zakresie zasobów lokalowych, w niesieniu pomocy rodzinom z terenu Warszawy” – dodał.

Jak informował niedawno przedstawiciel Urzędu ds. Cudzoziemców Szymon Hajduk, obecnie w Polsce przebywa około 800 osób ewakuowanych z Afganistanu. Znajdują się w ośrodkach kwarantanny. Po zakończeniu kwarantanny uchodźcy otrzymają zakwaterowanie w ośrodkach szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Obecnie tych ośrodków jest siedem. Ośrodki te, jak dodał, są w stanie przyjąć jeszcze drugie tyle uchodźców z Afganistanu.

Campus Niemcy Przyszłości. Tusk wskrzesza PO za pieniądze Berlina

Donald Tusk i liderzy Platformy Obywatelskiej brylują na Campusie Polska Przyszłości. Nie bez znaczenia jest fakt, że wydarzenie sponsoruje...

zobacz więcej

Mieszkania dla uchodźców. Dyskusja w sieci


Przeznaczenie pięciu mieszkań dla uchodźców wywołało w sieci dużą debatę.

„Ile Polacy czekają na mieszkania socjalne?” – pytają internauci. Dodają, że tysiące młodych Polaków nie ma własnego mieszkania i nie stać ich na spłacanie kredytów, a mieszkania dla uchodźców jakoś się znalazły.

„Mieszkania dla uchodźców z Afganistanu już są przygotowane. A teraz powiedzcie mi, ile takich mieszkań i w jakim czasie przygotowano dla naszych repatriantów z Kazachstanu?” – piszą użytkownicy sieci.

Zobacz także ->  Burza po apelu „Wyborczej” ws. uchodźców. „Ale obciach. Wstyd!”

„Ogólnie to nie twierdzę, że trzeba zostawić ich na pastwę losu, ale śmieszy mnie, jak samorządy deklarują, że mają mieszkania dla nich” – czytamy w kolejnym z komentarzy.

Pojawiają się również opinie, że skoro sprowadziliśmy tych ludzi do Europy, powinniśmy zapewnić im godne warunki: „I dobrze. Pomagali, zaprosiliśmy, trzeba stworzyć warunki do osadzenia się”. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej