RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Światowe Jamboree w Polsce. Tysiące skautów pozna dziedzictwo i potencjał kraju

Polska gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku (fot. arch.PAP/DPA, zdjęcie ilustracyjne)
Polska gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku (fot. arch.PAP/DPA, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

50 tysięcy skautów ze wszystkich kontynentów przyjedzie w 2027 r. do Gdańska na 26. Światowe Jamboree Skautowe. Światowa Konferencja Skautowa zdecydowała w sobotę, że organizatorem tej imprezy będzie Związek Harcerstwa Polskiego oraz władze miasta nad Motławą.

Polska nie będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r.

Nie Polska, a Korea będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. - największej i najważniejszej imprezy dla tej społeczności....

zobacz więcej

Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego. Na wydarzenie przyjedzie ponad 60 000 turystów, by odwiedzić skautowe miasteczko na Wyspie Sobieszewskiej.

Jak poinformowała hm. Martyna Kowacka, koordynatorka przygotowań kandydatury ZHP do organizacji 26. Światowego Jamboree Skautowego, „myślą przewodnią kandydatury ZHP było hasło »Bravely« (»Odważnie«). W trakcie międzynarodowej kampanii promocyjnej ZHP wspólnie z Miastem Gdańskiem budował na całym świecie pozytywny wizerunek Polski”.

„To olbrzymia odpowiedzialność i wyzwanie, z którym, jestem przekonany, Związek Harcerstwa Polskiego jest w stanie się zmierzyć. Mamy nadzieję, że Jamboree organizowane przez ZHP będzie inspirować, a także pomoże młodym ludziom się rozwijać. W 2027 roku zapraszamy cały ruch skautowy do Gdańska, abyśmy rozwijali się jako jednostki, jako pokolenia i jako Ruch” — mówi Grzegorz Woźniak, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.

Wydarzenie o światowej randze w Polsce


„Światowej Jamboree Skautowe jest cyklicznym, największym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) czyli najliczniejszej członkowskiej organizacji pozarządowej na świecie, zrzeszającej ponad 57 milionów ludzi. Jamboree odbywa się co 4 lata w rożnych miejscach na całym świecie. To zlot, na którym jako uczestnik można pojechać tylko raz – mogą wziąć w nim udział osoby w wieku 14-17 lat, które są członkami narodowych organizacji skautowych. W tym największym wydarzeniu edukacyjnym, które odbywa się co cztery lata udział bierze 50 000 skautów ze wszystkich kontynentów” – wyjaśnia Kowacka.

Prezydent: pragniemy, aby skauci z całego świata przybyli do Gdańska

- Organizacja Jamboree to wielki zaszczyt i honor. Bardzo byśmy chcieli, aby w 2023 roku wyróżnienie to przypadło Polsce, gdzie idea skautingu jest...

zobacz więcej

Jak dodaje, „skauci biorą razem udział w specjalnie przygotowanym dla nich programie edukacyjnym, odpowiadającym na bieżące wyzwania stawiane przed nami przez świat”.

Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w Olympia Hall w Londynie w 1920 roku. W Europie Środkowej ostatnie Jamboree miało miejsce na Węgrzech w 1933 roku. Najbliższy światowy zjazd odbędzie się w sierpniu 2023 roku w Korei Południowej.

Program i cele Jamboree w Polsce


Koordynatorka z ZHP podkreśla, że „pobyt reprezentacji narodowych obejmuje również program »Home Hospitality«, który jest wyjątkową okazją do pokazania skautom atrakcji, dziedzictwa i potencjału Polski; to niesamowita wymiana kulturowa, która pozwoli skautkom i skautom z całego świata poznać lepiej Polskę”.

Jak wyjaśnia hm. Martyna Kowacka, „połowa zajęć programu edukacyjnego odbywa się w miasteczku Jamboree w specjalnie przygotowanych do tego strefach. Jednak na drugą część zajęć uczestnicy wyruszają poza teren Jamboree. Istotne dla wszechstronnego rozwoju młodych ludzi są zajęcia fizyczne, w szczególności tzw. „program wodny”. Jeden dzień skauci spędzą na zajęciach wodnych, związanych z kajakarstwem, żeglarstwem, budowaniem tratw”.

Zobacz także: Nowe procedury bezpieczeństwa na obozach harcerskich


Para prezydencka przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju [WIDEO]

Para prezydencka odebrała od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Wczoraj słowaccy skauci przekazali je członkom Związku Harcerstwa Polskiego na...

zobacz więcej

„ZHP planuje program, który koresponduje z trendami społecznymi, edukacyjnymi i rozwojowymi na przyszłe lata. Jamboree będzie odpowiadało nie tylko na potrzeby świata i pomagało zmieniać go na lepsze, ale również na potrzeby młodzieży. Będzie jak najlepiej pomagało im się rozwijać i osiągać pełnię swojego potencjału” – podano w komunikacie prasowym. Jamboree ma „pokazać siłę i jedność całego ruchu skautowego” i podkreślić jednocześnie wyjątkowość każdej z osób poprzez poznanie innych kultur.

„Podczas Jamboree będącego urzeczywistnieniem idei braterstwa i jedności, podkreślimy znaczenie tych wartości, świętując wspólnie Dzień Przyjaźni w 120-rocznicę powstania skautingu. Będzie to dzień wspólnego świętowania bogatej historii skautingu i pokazania skautom, że są częścią wielkiej, odważnej, międzynarodowej społeczności” – napisano.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej