RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarła śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara

W wieku 91 lat zmarła śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara. Przez kilkanaście sezonów soprnistka pracowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Występowała z takimi sławami jak Luciano Pavarotti, Herbert von Karajan czy Jose Carreras.

Zmarł dziennikarz Jan Borkowski

Zmarł Jan Borkowski, właśc. Jan Narkiewicz-Jodko – dziennikarz muzyczny, producent nagrań i koncertów radiowych, wieloletni pracownik Polskiego...

zobacz więcej

Wiadomość o śmierci artystki przekazał w sobotę na Facebooku Teatr Wielki - Opera Narodowa. „Z wielkim smutkiem przyjęliśmy właśnie wiadomość o śmierci Teresy Żylis-Gary. Żegnaj, Maestra... Jej niezrównany sopran liryczny o urzekającej barwie oraz dramatycznych możliwościach zachwycał zarówno słuchaczy sal koncertowych, jak i publiczność teatrów operowych całego świata: Nowego Jorku, Paryża, Monachium, Londynu, Mediolanu” – czytamy.

We wpisie przypomniano, że jeszcze niedawno na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej świętowano „benefis najsłynniejszej polskiej sopranistki, wspominając jej kreacje, celebrując wielką osobowość sceniczną”. „Odeszła artystka o nieprzeciętnym talencie, charyzmie, energii. Wspomnienie jej głosu zostanie z nami na zawsze” – podkreślono.

Nie żyje Dusty Hill. Legendarny basista ZZ Top miał 72 lata

W wieku 72 lat zmarł w środę w Houston Dusty Hill, basista słynnej amerykańskiej grupy hardrockowej ZZ Top – poinformowała agencja AP. Przyczyny...

zobacz więcej

Światowa kariera


Teresa Żylis-Gara urodziła się 23 stycznia 1930 r. w Landwarowie koło Wilna. Studiowała w łódzkim konserwatorium u prof. Olgi Olginy. Wygrana na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie w 1953 r. zapewniła jej pierwszy, stały angaż. W 1956 zadebiutowała w Operze Krakowskiej, w głównej roli, w „Halce” Stanisława Moniuszki.

Przełomem okazał się występ w 1966 r. w Paryżu, gdzie kreowała postać Donny Elviry w „Don Giovannim” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Od tamtej pory jej kariera nabrała oszałamiającego tempa. Artystka występowała na scenach operowych całego świata, m.in. w Covent Garden w Londynie i operze w San Francisco. Najdłużej była związana z nowojorską Metropolitan Opera. Współpracowała także z teatrami operowymi w Berlinie, Hamburgu i Monachium oraz mediolańską La Scala i Wiener Staatsoper.

Partnerami Teresy Żylis-Gary na scenie byli najwięksi artyści scen operowych, wśród nich Carlo Bergonzi, Jose Carreras, Franco Corelli, Fiorenza Cossotto, Placido Domingo, Mikołaj Giaurow, Sherill Miles, Luciano Pavarotti, Rugiero Raimondi, Jon Vickers, Ingmar Wixell.

Śpiewaczka nagrywała płyty dla takich wytwórni jak m.in. EMI, Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, Erato, Polskie Nagrania. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1979) oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów I stopnia (1979). W 2003 Senat Akademii Muzycznej we Wrocławiu przyznał jej tytuł doktora honoris causa. W 2011 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Teresa Żylis-Gara była także pedagogiem, profesorem sztuk muzycznych przekazującym wiedzę z zakresu techniki i interpretacji wokalnej. Była zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Od 1980 r. mieszkała na stałe w Monako.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej