RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Burza po apelu „Wyborczej” ws. uchodźców. „Ale obciach. Wstyd!”

Spór o imigrantów na granicy polsko-białoruskiej (fot. PAP/Marcin Onufryjuk, twitter.com/MariaKoc1)
Spór o imigrantów na granicy polsko-białoruskiej (fot. PAP/Marcin Onufryjuk, twitter.com/MariaKoc1)

„Razem pomóżmy uchodźcom. Kup prenumeratę »Gazety Wyborczej«” – apeluje lewicowy dziennik i publikuje zdjęcie zmarzniętego imigranta. „No proszę kosztem Afgańczyków chcą zarobić. Wstyd!” – piszą internauci. Głos w sprawie zabrali też politycy. „Co za hieny” – oceniła senator PiS Maria Koc.

Tusk wykorzystał niepełnosprawnych, by zaatakować zarobki prezydenta. Ośmieszył się

Na Campus Polska Donald Tusk został zapytany o sytuację osób niepełnosprawnych. Stwierdził, że to skandal, iż media informują o podwyżce dla...

zobacz więcej

Media sprzyjające opozycji krytykują polski rząd za politykę wobec imigrantów i apelują o wpuszczenie ich do Polski.

Teraz w sprawę zaangażowała się redakcja Adama Michnika. „Razem pomóżmy uchodźcom. Kup prenumeratę i wesprzyj akcję »Wyborczej«” – brzmi apel opublikowany na portalu wyborcza.pl i w mediach społecznościowych. Wszystko opatrzono grafiką siedzącego na granicy imigranta.

Apel redakcji wywołał lawinę komentarzy. „Przecież to jest żenujące” – oceniają internauci.

Zobacz także ->  Tusk wykorzystał niepełnosprawnych, by zaatakować zarobki prezydenta. Ośmieszył się

„Uchodźcy muszą ratować waszą sprzedaż? Ale obciach. To żerowanie na cudzym nieszczęściu, jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić” – pytają użytkownicy sieci.

„Wy tak na serio chcecie się chwytać uchodźców, by ratować własne interesy?” – piszą.

Wśród ich komentarzy pojawił się również wpis senator Prawa i Sprawiedliwości Marii Koc: „Co za hieny w tej GW. Nawet na imigrantach próbują zrobić dil”.

Ewakuacja z Kabulu. Amerykanie ulokują uchodźców w bazach wojskowych

Uchodźcy z Afganistanu będą wstępnie lokowani w wybranych bazach wojskowych w USA. Wcześniej, po przylocie, przechodzą proces biometrycznej...

zobacz więcej

Imigranci „rotują się”


Polska Straż Graniczna informowała w piątek, że grupa koczujących to 28 osób (wcześniej 25), Fundacja Ocalenie, na podstawie informacji, które udaje się uzyskać przez kontakt za pośrednictwem tłumacza, który próbuje za każdym razem mówić do migrantów przez megafon, że 32.

Polska uważa, że odpowiedzialność za sytuację imigrantów ponosi Białoruś. Polski rząd proponował władzom tego kraju wysłanie pomocy humanitarnej z myślą o imigrantach, ale otrzymał odpowiedź odmowną.

Polskie służby mundurowe pilnujące grupy nie zezwalają na przekazanie jej pomocy bezpośrednio z polskiej strony, np. przez wolontariuszy Ocalenia, czy innym osobom, które próbowały to zrobić.

Rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska informowała w piątek, że SG widzi, że grupa migrantów „rotuje się”, strona białoruska dostarcza tym osobom jedzenie i picie, czasem ukrywając to za samochodami. Informowała także, powołując się na obserwacje funkcjonariuszy, iż nie widać, by ktoś z tej grupy potrzebował nagłej pomocy medycznej. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej