RAPORT

Wojna na Ukrainie

Afganistan: USA przeprowadziły atak odwetowy na „planistę” ISIS

Atak z bezzałogowego pojazdu powietrznego miał miejsce w afgańskiej prowincji Nangahar (fot. Ethan Miller/Getty Images)
Atak z bezzałogowego pojazdu powietrznego miał miejsce w afgańskiej prowincji Nangahar (fot. Ethan Miller/Getty Images)

Amerykańskie siły powietrzne przeprowadziły w Afganistanie pierwszy atak odwetowy po samobójczym zamachu terrorystycznym w Kabulu, w którym zginęło 13 amerykańskich żołnierzy i ponad 170 afgańskich cywilów. Pentagon poinformował, że celem uderzenia był członek odpowiedzialnej za zamach organizacji Państwo Islamskie.

Ataki w Kabulu. Zginęło trzech obywateli brytyjskich

Dwóch dorosłych obywateli brytyjskich oraz nastoletnie dziecko innego obywatela brytyjskiego zginęło w czwartkowych atakach terrorystycznych w...

zobacz więcej

Pentagon poinformował, że siły zbrojne USA przeprowadziły powietrzną operację antyterrorystyczną, której celem był przedstawiciel odłamu Państwa Islamskiego pod nazwą ISIS-Chorasan, która to organizacja wzięła odpowiedzialność za samobójczy zamach bombowy przy bramie lotniska w Kabulu.

„Atak z bezzałogowego pojazdu powietrznego miał miejsce w afgańskiej prowincji Nangahar. Według wstępnych analiz osoba będąca celem ataku została zabita” – oświadczył rzecznik Centralnego Dowództwa kapitan Bill Urban dodając, że nie ma informacji o ofiarach wśród cywilów. Nazwiska zabitego członka Państwa Islamskiego nie podano.


Po przedwczorajszym ataku w Kabulu Joe Biden zapowiedział odwet na terrorystach. „Nie wybaczymy. Nie zapomnimy. Wytropimy Was i zapłacicie za to cenę” – mówił amerykański prezydent. Według Białego Domu Biden osobiście wydał rozkaz przeprowadzenia ataku odwetowego. Pentagon nie komentuje, czy będą kolejne.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej