RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zabójca Roberta F. Kennedy'ego zostanie zwolniony z więzienia?

Kandydat na Prezydenta USA Robert F. Kannedy kilka chwil przed zamachem (fot. arch. PAP/Photoshot)
Kandydat na Prezydenta USA Robert F. Kannedy kilka chwil przed zamachem (fot. arch. PAP/Photoshot)

Dwuosobowy panel doradczy poparł w piątek warunkowe zwolnienie z więzienia 77-letniego Sirhana Sirhana, skazanego za zabójstwo w 1968 roku senatora i kandydata na prezydenta USA Roberta F. Kennedy'ego (RFK).

Zabójstwo Jaroszewiczów. Główny oskarżony może wyjść na wolność

Warszawski Sąd Okręgowy wydał postanowienie, zgodnie z którym wobec trzech oskarżonych w procesie dotyczącym zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów...

zobacz więcej

Decyzja zapadła na 16. z kolei przesłuchaniu poświęconemu tej sprawie. Poparło ją także dwóch synów Kennedy'ego. Prokuratura nie sprzeciwiła się warunkowemu zwolnieniu Sirhana z więzienia.

„Orzeczenie dwuosobowego panelu (...) rozpatrzy w ciągu najbliższych 90 dni kalifornijska komisja ds. zwolnień warunkowych. Następnie jej postanowienie zostanie przesłane do gubernatora stanu Kalifornia. Będzie on miał 30 dni na podjęcie decyzji o warunkowym zwolnieniu, jego cofnięciu lub wprowadzeniu zmian” – wyjaśniła agencja AP.

Douglas Kennedy, który był małym dzieckiem, kiedy jego ojciec został zastrzelony w 1968 roku, że był poruszony skruchą Sirhana. Jego zdaniem zabójca powinien zostać zwolniony, jeśli nie stanowi zagrożenia dla innych.

„Jestem poruszony, że mogę zobaczyć pana Sirhana twarzą w twarz. (...) Żyłem w taki czy inny sposób w strachu przed nim. Jestem wdzięczny, że dziś mogę go zobaczyć jako człowieka godnego współczucia i miłości” – zapewniał.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Szef Domu Białoruskiego na Ukrainie powieszony w parku

Ciało szefa Domu Białoruskiego na Ukrainie Witala Szyszowa zostało znalezione w jednym z kijowskich parków. Jak informuje ukraińska policja,...

zobacz więcej

Zabójstwo w „Ambassadorze”


Nowojorski senator i brat zabitego w roku 1963 w Dallas Prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego był kandydatem Demokratów do Białego Domu. Zginął 6 czerwca 1968 roku w hotelu „Ambassador” w Los Angeles. Nastąpiło to chwilę po jego wystąpieniu fetującym zwycięstwo w kalifornijskich demokratycznych prawyborach.

Sirhan od samego początku twierdził, że nie pamięta zabójstwa, co tłumaczył zamroczeniem alkoholowym. Ten urodzony w Jerozolimie Palestyńczyk przyznał, że był zły na Kennedy'ego za jego poparcie dla Izraela.

Zabójca Roberta F. Kennedy'ego został w 1969 roku skazany na karę śmierci. Wyrok został zamieniony na dożywocie, gdy w roku 1972 roku Sąd Najwyższy Kalifornii na kilka miesięcy zniósł karę śmierci. Spędził on już w więzieniu 53 lata.

Sirhan zapewnia, że nauczył się kontrolować swój gniew i że będzie "dążył do życia w pokoju i niestosowania przemocy". Dodaje, że jest za stary, aby angażować się w konflikt na Bliskim Wschodzie.

Niektórzy członkowie rodziny Kennedy'ego, funkcjonariusze organów ścigania z Los Angeles, a także przedstawiciele opinii publicznej wystosowali listy sprzeciwiające się uwolnieniu Sirhana.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej