RAPORT

Wojna na Ukrainie

Południowe stany USA szykują się na uderzenie huraganu Ida

Mieszkanka Luizjany na stacji benzynowej tankuje zapas paliwa (fot. PAP/EPA/DAN ANDERSON)
Mieszkanka Luizjany na stacji benzynowej tankuje zapas paliwa (fot. PAP/EPA/DAN ANDERSON)

Sztorm tropikalny Ida gwałtownie przybrał na sile i stał się huraganem. Według prognoz w niedzielę uderzy w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej i stworzy zagrożenie powodziami i tornadami.

Eksplozja w składzie z amunicją w Kazachstanie. Są ofiary śmiertelne

W czwartkowej serii eksplozji w składzie z amunicją jednostki wojskowej w obwodzie żambylskim na południu Kazachstanu zginęło 12 osób, a 90 zostało...

zobacz więcej

Według amerykańskiego Kanału Pogodowego, Ida w piątek na Morzu Karaibskim stała się huraganem 1. kategorii. Maksymalny trwały wiatr sięga wówczas 119-153 km/godz. „Przewiduje się, że w ten weekend uderzy w północne wybrzeże Zatoki Meksykańskiej jako duży huragan z zagrażającą życiu falą sztormową, niebezpiecznymi opadami deszczu, potencjalnie niszczycielskimi wiatrami i tornadami” – podkreślił Kanał Pogodowy.

Prognozy nie wykluczają, że Ida może stać się nawet huraganem 4. kategorii. Maksymalny trwały wiatr dochodzi wówczas do 209-251 km/godz. W piątek mieszkańców obszarów od Cameron w Luizjanie do granicy stanu Missisipi z Alabamą, w tym w rejonu Nowego Orleanu, objęło ostrzeżenie przed huraganem.

„Ida już teraz szybko przybiera na sile, ponieważ wiatr zwiększył się z 48 km/godz. w czwartek po południu do ponad 120 km/godz. w piątek po południu. Oznacza to wzrost o 72 km w mniej niż 24 godziny” – podał Kanał Pogodowy.

Zobacz także: Toksyczny dym nad „lazurowym klejnotem” Sierra Nevada. Wielka ucieczka znad jeziora Tahoe

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

UE: Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest kwestią nie migracji, a agresji na Polskę

Komisja Europejska uważa, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nie jest kwestią migracji, a agresji na Polskę. Służby prasowe KE przekazały,...

zobacz więcej

Stan zagrożenia powodziowego od granicy stanów Teksas-Luizjana do stanów Alabama-Floryda wskazywał na to, że w ciągu najbliższych 48 godzin możliwe są niebezpieczne powodzie spowodowane falą sztormową.

W opinii Krajowego Centrum Huraganów (NHC), w niedzielę i poniedziałek szczególnie w Luizjanie, pojawi się niebezpieczeństwo wystąpienia huraganowych wiatrów, powodziowych opadów deszczu i zagrażającej życiu fali sztormowej.

„Późnym popołudniem w czwartek na podstawie pomiarów dokonanych w centrum huraganów (U.S. Air Force Reserve Hurricane Hunter) Ida stała się dziewiątą burzą sezonu huraganowego 2021 roku na Atlantyku. Może się gwałtownie wzmocnić i przeobrazić w huragan, kiedy w weekend będzie przechodzić przez Zatokę Meksykańską” – zapowiadał wcześniej Kanał Pogodowy.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej