RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„The Times”: Atak w Kabulu stawia pytania o przywództwo Bidena

Kamala Harris budzi jeszcze większą nieufność niż Joe Biden – oceniają komentatorzy (fot. Drew Angerer/Getty Images)
Kamala Harris budzi jeszcze większą nieufność niż Joe Biden – oceniają komentatorzy (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Zamach w Kabulu, a szerzej: cała operacja wycofywania się z Afganistanu, nieuchronnie będą rodzić kolejne pytania, nie tylko w USA, o to, czy prezydent Joe Biden nadaje się na to stanowisko – pisze w piątkowym komentarzu redakcyjnym brytyjski „The Times”. Gdy po krytykowanym występie Bidena przed kamerami Republikanie ruszyli z apelami do prezydenta o rezygnację ze stanowiska, inni „z żalem” zauważali, że władzę w Białym Domu przejęłaby wiceprezydent Kamala Harris – która „budzi jeszcze większą nieufność jako głównodowodząca”

USA przekazały talibom listę nazwisk Amerykanów i sojuszników. Biden się tłumaczy

Napięta sytuacja w USA po atakach IS przy lotnisku w Kabulu. Serwis Politico donosi, że amerykańscy urzędnicy udostępniali talibom wrażliwe dane...

zobacz więcej

„The Times” ocenia, że potworność tego zamachu tylko podkreśla „skalę klęski Zachodu i chaotycznego, możliwego do uniknięcia fiaska wycofania się”, jak również unaocznia niebezpieczeństwo, z jakim musieli zmierzyć się żołnierze państw zachodnich, podejmując się największego przerzutu lotniczego w najnowszej historii.

Atak IS presją na Bidena


„Bezpośrednią konsekwencją ataku będzie wywarcie dalszej presji politycznej na Joe Bidena. Prezydent USA jest już pod ostrzałem za to, że zarządził szybkie wycofanie się (sił amerykańskich z Kabulu – red.), aby dotrzymać swojego sztucznego terminu, wbrew radom wojskowych i bez konsultacji z sojusznikami. Głupotę tej decyzji obnażyła szybkość i skala upadku byłego rządu afgańskiego, gdy tylko wycofano wsparcie USA” – wskazuje dziennik.

Zobacz także: Przypominają słowa bin Ladena o Obamie i Bidenie. Napisał to 11 lat temu

Gazeta zauważa, że Joe Biden ma niewiele dobrych opcji, bo gdyby wstrzymał ewakuację, ryzykowałby pozostawienie na pastwę losu wielu bezbronnych Afgańczyków, w tym tych, którzy pomagali siłom zachodnim. To pozostawia mu niewielki wybór i sprawia, że musi kontynuować misję, dopóki wszyscy kwalifikujący się do ewakuacji nie zostaną uratowani, pomimo zwiększonego niebezpieczeństwa. Jak dodaje dziennik, amerykański odwrót jest teraz uzależniony od ochrony ze strony talibów, która jest wyraźnie niewystarczająca.

Bez szans na odzyskanie autorytetu?

Wiceprezydent USA do imigrantów: Nie przyjeżdżajcie

Krytykowana w USA za bierność wiceprezydent Kamala Harris spotkała się z prezydentem Gwatemali Alejandro Giammateim w ramach swojej pierwszej...

zobacz więcej

„Patrząc szerzej, ta najnowsza katastrofa nieuchronnie wywoła kolejne pytania o to, czy pan Biden nadaje się na swoje stanowisko. Jego słabe występy na ostatnich konferencjach prasowych, w tym odmowa udzielenia odpowiedzi na jakiekolwiek pytania po wygłoszeniu oświadczenia we wtorek, wzbudziły wątpliwości co do jego predyspozycji do sprawowania urzędu” – pisze „The Times”.

Niektórzy Republikanie wezwali go do rezygnacji, choć – jak zauważyli z żalem inni – doprowadziłoby to do przejęcia stanowiska przez wiceprezydent Kamalę Harris. Budzi ona – dodaje gazeta – jeszcze większą nieufność jako „potencjalna głównodowodząca”.

Zobacz także: Wiceprezydent USA od 57 dni unika dziennikarzy. Chaos na granicy

Konsekwencje klęski sięgają poza Afganistan


Dziennik wskazuje, że wątpliwości co do przywództwa Bidena nie ograniczają się też do krytyków w jego kraju. „Rząd brytyjski, wraz z innymi europejskimi sojusznikami, ma podobne wątpliwości co do osądu prezydenta” – czytamy dalej.

„Teraz Stany Zjednoczone wycofują się w obliczu islamskich terrorystów, a Zachód nigdy nie wyglądał na mniej zjednoczony ani mniej ufający w przywództwo Waszyngtonu. Bez wątpienia będzie to miało tragiczne konsekwencje wykraczające poza bezpośredni kryzys w Afganistanie” – podsumowuje „The Times”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej