RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tysiąc kilometrów nowych linii kolejowych. Jest data startu budowy CPK

Kiedy rozpoczyna się budowa CPK? (fot. Materiały prasowe)
Kiedy rozpoczyna się budowa CPK? (fot. Materiały prasowe)

Trwają prace przygotowawcze dla prawie 1000 km linii kolejowych, są plany na budowę tunelu kolejowego pod Łodzią, a jeśli chodzi o sam CPK, niebawem przeprowadzimy dokładną delimitację wariantu inwestorskiego – powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Podał też datę rozpoczęcia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

PepsiCo buduje kolejny zakład produkcji przekąsek w Polsce

PepsiCo ma zainwestować ponad 1 mld zł w budowę kolejnego zakładu produkcji przekąsek w Polsce. Obiekt zostanie wybudowany na 30-hektarowej...

zobacz więcej

Horała, goszcząc w piątek w Programie 1 Polskiego Radia, pytany był o postęp prac nad budową CPK.

– W tej chwili mamy coś, co nazwałem na swój własny użytek latem podpisywania umów – powiedział wiceminister, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK. – Trwają studia techniczne na linie kolejowe, trwają prace przygotowawcze dla prawie 1000 km linii kolejowych, są plany na budowę tunelu kolejowego pod Łodzią (...), a jeśli chodzi o sam CPK – niebawem przeprowadzimy dokładną delimitację wariantu inwestorskiego – wyliczał.

Kiedy pierwsze wbicie łopaty na budowie CPK?


Według wiceministra prowadzona będzie również ostatnia aktualizacja prognoz rynku lotniczego. – Może się wydawać, że jak nie jeżdżą koparki, to nic się nie dzieje – powiedział wiceminister infrastruktury. Wskazał przy tym, że jest to jednak 70-80 proc. zaawansowania tego procesu.

Jak przypomniał Horała, prawo regulujące ochronę środowiska wymaga przeprowadzenia inwentaryzacji środowiskowych, które muszą objąć wszystkie pory roku. – Po wydaniu decyzji środowiskowej będzie na 100 proc. znana lokalizacja (CPK – red.) – obiecał.

Dwie eksplozje obok lotniska w Kabulu. Kilkadziesiąt ofiar zamachu

Obok lotniska w stolicy Afganistanu Kabulu doszło w czwartek do dwóch wybuchów. Według najnowszych informacji zginęło ponad 70 osób. Szef...

zobacz więcej

– Rok 2023 to wbicie łopaty, na ten moment wszystko wskazuje, że uda nam się w 2023 r. rozpocząć budowę infrastruktury lotniskowej, trasę kolejową Warszawa-CPK-Łódź, a także tunel pod Łodzią – zapowiedział Horała.

CPK to nie tylko lotnisko


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Program Kolejowy CPK zakłada budowę w całej Polsce łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

Zobacz także: Polskie firmy stworzyły asfalt o zapachu kwiatów Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej