RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wielkie pożary lasów na Syberii. Przełom możliwy dzięki spadkom temperatur

Spłonęło ponad 17,3 mln hektarów syberyjskich lasów (fot. Russian Aerial Forest Protection\TASS via Getty Images)
Spłonęło ponad 17,3 mln hektarów syberyjskich lasów (fot. Russian Aerial Forest Protection\TASS via Getty Images)

Pojawiły się szanse na ugaszenie wielkich pożarów lasów, jakie nawiedziły Syberię. Prognozy pogody mówią o spadku temperatur w regionie i opadach deszczu. W Jakucji do opanowania pozostało jeszcze 520 tys. ha ognia – podaje rosyjska służba ochrony lasów.

Pożary w Grecji. Polscy strażacy: Sytuacja jest trudna

Zaraz po przyjeździe do bazy w Grecji zostaliśmy skierowani do akcji, działamy 24 godziny na dobę, silny wiatr i wysoka temperatura powodują, że...

zobacz więcej

Choć do pożarów w tej części Rosji dochodzi co roku, tegoroczne objęły wyjątkowo duży obszar - spłonęło ponad 17,3 mln hektarów syberyjskich lasów.

Najbardziej poszkodowanym regionem jest Jakucja, gdzie ogień pochłonął 9,9 mln ha lasów, tj. obszar porównywalny z powierzchnią Portugalii – zauważa agencja AFP.

Na początku sierpnia amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, że dym z pożarów w Jakucji dotarł nawet do bieguna północnego.

– Prezydent Władimir Putin zobowiązał nas do ugaszenia pożarów w Jakucji i to zadanie jest już prawie wykonane. Pozostało jeszcze jedynie kilka ognisk w strefie kontrolowanych pożarów – mówił wysoki rangą urzędnik ministerstwa sytuacji nadzwyczajnych.

Putin w środę zaapelował o „wyciągnięcie lekcji” z tegorocznych pożarów i przeznaczył niemal 300 mln euro na ochronę lasów.

Zobacz także: Burze i powodzie w południowej Francji. Zarządzono ewakuację

Rosyjską politykę walki z pożarami krytykują ekolodzy, podkreślając, że rządowy dekret z 2015 roku pozwala władzom lokalnym, by nie zajmowały się pożarami, jeżeli koszty ugaszenia przewyższają potencjalne straty.

Globalne ocieplenie


AFP przypomina, że w opinii wielu naukowców coraz częstsze pożary mogą być bezpośrednią konsekwencją globalnego podnoszenia się temperatur i zmian klimatu. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej