RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Co z najszybszym rollercoasterem świata? Dochodziło do wypadków

Do-Dodonpa od 0 do 180 km/h przyspiesza w zaledwie 1,56 sekundy (fot. Shutterstock)
Do-Dodonpa od 0 do 180 km/h przyspiesza w zaledwie 1,56 sekundy (fot. Shutterstock)

Do-Dodonpa, uznawana za kolejkę górską z największym na świecie przyspieszeniem, działała w japońskim parku rozrywki Fuji-Q Highland. Została zamknięta na czas nieokreślony. Przejdzie gruntowny remont, którego celem jest zwiększenie jej bezpieczeństwa. Powodem tej decyzji jest podejrzenie, że przejażdżka tym rollercoasterem może powodować poważne obrażenia.

Rumunia. Trasa Transfogarska - najpiękniejsza droga Europy

Trasa Transfogarska w Rumunii liczy 151 km długości i jest drugą najwyżej położną (po Transalpinie) drogą kołową Rumunii. W tunelu nieopodal...

zobacz więcej

O zamknięciu kolejki poinformowała w specjalnym oświadczeniu dyrekcja parku rozrywki Fuji-Q Highland. Znalazła się w nim informacja, że Do-Dodonpa przechodzi prace remontowe, dzięki którym przejażdżki nią będą bezpieczne.

Powodem tej decyzji są – jak donosi BBC – wypadki, do których doszło między grudniem 2020 roku a sierpniem tego roku. Chodzi o poważne złamania, w tym złamanie kręgosłupa w odcinku piersiowym, których doznało kilku korzystających z kolejki gości parku.

Sprawa jest jednak o tyle tajemnicza, że obrażenia zostały zgłoszone dopiero w zeszłym tygodniu. Od razu rozpoczęło się dochodzenie, które ma wskazać, czy te urazy są rzeczywiście skutkiem przejażdżki na kolejce górskiej. Choć dowodów na to nie ma, szefostwo parku Fuji-Q Highland zdecydowało się wyłączyć Do-Dodonpę z użytkowania i przeprowadzić prace mające zwiększyć jej bezpieczeństwo.

Park rozrywki zapewnia również, że są to pierwsze doniesienia o urazach od czasu otwarcia kolejki w 2001 roku i ponownego jej otwarcia po odnowieniu w 2017 roku.

Do-Dodonpa jest jedną z atrakcji parku. Jest atutem jest to, że od 0 do 180 km/h przyspiesza w zaledwie 1,56 sekundy.

Firma Sansei Technologies, która zbudowała rollercoaster, przeprosiła wszystkich poszkodowanych.

CZYTAJ TAKŻE: Najgłębszy na świecie basen do nurkowania jest w Dubaju

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej