RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda: Chciałbym, żeby Mołdawia dołączyła do Trójmorza

Zmiana w Mołdawii jest możliwa, tak jak była możliwa w Polsce. Te zmiany się dzieją, ale sytuacja w Mołdawii jest trudniejsza. Zmiany są potrzebne, aby Mołdawia stała się krajem silniejszym, zamożnym i bardziej demokratycznym, a przede wszystkim, żeby życie polityczne, społeczne było uczciwe. To jest warunek tego, aby państwo było silne – powiedział prezydent Andrzej Duda w Kiszyniowie po spotkaniu z prezydent Mołdawii Maią Sandu. – Zaoferowałem pełne otwarcie na pomoc dla Mołdawii w przeprowadzeniu potrzebnych reform. Chciałbym, żeby stała się partnerem i członkiem inicjatywy Trójmorza – wskazał.

Wiceszef MSZ rozmawiał z kolegami z Litwy i Ukrainy. „Koordynacja stanowisk kluczowa”

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z Litwy i Ukrainy: Mantasem Adomenasem i Vasylem Bodnarem....

zobacz więcej

Prezydent Mołdawii dziękowała prezydentowi Dudzie za to, że w piątek weźmie on udział w obchodach 30-lecia odzyskania niepodległości przez Mołdawię. Sandu akcentowała wzmacnianie relacji polsko-mołdawskich i dziękowała za wsparcie na arenie międzynarodowej.

– Będziemy kontynuować udział w Partnerstwie Wschodnim i dialog z Brukselą. Partnerstwo Wschodnie jest bardzo ważne nie tylko dla Mołdawii, ale również Ukrainy i Gruzji – mówiła prezydent Mołdawii.

Inicjatywa Trójmorza


Deklarowała także chęć udziału jej kraju w takich inicjatywach jak Inicjatywa Trójmorza.

– Chcemy pomóc w realizacji europejskich ambicji Mołdawii. Moim marzeniem jest, aby Mołdawia nie tylko stała się partnerem Trójmorza, ale i jego członkiem. To ważne, abyśmy rozwijali nasze kraje i budowali w naszej części Europy strefę bezpieczeństwa – podkreślił prezydent Duda. – Zaoferowałem dzisiaj Pani Prezydent pełne otwarcie jeżeli chodzi o udzielenie pomocy w przeprowadzaniu reform, których trzeba dokonać w Mołdawii. To pomoc, której możemy udzielić zarówno w budowaniu uczciwego państwa, czyli walki z korupcją, funkcjonowaniu gospodarki i pomocy w jej rozwoju – dodał. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej