RAPORT

Pogarda

Rekordowy wynik PZU. „Ścisła czołówka w Europie”

Najnowsze

Popularne

PZU znajduje się w ścisłej czołówce instytucji finansowych w Europie pod względem rentowności. W II kwartale zwrot na kapitale dla Grupy PZU wynosił 17,1 proc., a w całym I półroczu było to 18,7 proc. – powiedziała prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej wynikom instytucji.

Minister finansów: Przemysłowa lokomotywa polskiej gospodarki

Polska gospodarka radzi sobie nieźle w starciu z pandemią; są branże, które mocniej dotknęły ograniczenia dotyczące COVID-19, ale patrząc na...

zobacz więcej

– Za nami półrocze pełne wyzwań, w którym mieliśmy kolejną falę pandemii. Dopiero w czerwcu mogliśmy częściowo wrócić do pracy sprzed pandemii. Ale mimo pandemii pokazaliśmy, że jesteśmy przewidywalną spółką, która prowadzi biznes odpowiedzialnie i w sposób regularny osiąga ponadprzeciętne wyniki – powiedziała Kozłowska-Chyła.

W czwartek Grupa PZU opublikowała swoje wyniki finansowe za II kwartał 2021 r. i za I półrocze. Zysk w II kwartale wyniósł 774 mln zł, a wynik całego półrocza to 1,7 mld zł zysku.

Duży wzrost zysku


– W pierwszym półroczu 2021 roku wypracowaliśmy zysk netto na poziomie 87 proc. wyniku za cały poprzedni rok. Zysk rok do roku wzrósł aż 5,5-krotnie – powiedziała prezes PZU.

Dodała, że o stabilności wyników PZU świadczy także dywidenda, o wypłacie której zdecydowało ZWZ PZU. Na dywidendę spółka przeznaczy ponad 3 mld zł, co oznacza, że na jedną akcję przypadnie 3,5 zł.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– To będzie jedna z najwyższych dywidend w historii spółki, a stopa dywidendy wyniesie 9 proc., więc będzie jedną z najwyższych na GPW – wskazała. Zwróciła uwagę na wysoki poziom rentowności grupy – zwrot na kapitale w II kwartale 2021 r. w przypadku Grupy PZU wyniósł 17,1 proc., a w całym I półroczu było to 18,7 proc.

– Te dwie liczby stawiają nas w ścisłej czołówce instytucji finansowych w Europie pod względem rentowności – podkreśliła Kozłowska-Chyła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej