RAPORT

Pogarda

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości wyrok ws. Nord Stream 2

Nord Stream 2 ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Nord Stream 2 ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła do wiadomości wyrok sądu w Duesseldorfie ws. gazociągu. Orzekł on, że gazociągu nie można uznać za ukończony i w związku z tym nie kwalifikuje się do derogacji na podstawie art. 49a dyrektywy gazowej.

Ten wyrok niemieckiego sądu to uderzenie w rosyjskie plany na Nord Stream 2

Niemiecki sąd podtrzymał decyzję regulatora BNetzA, który odmówił właścicielowi gazociągu Nord Stream 2 zwolnienia go ze stosowania unijnej...

zobacz więcej

„Zmieniona dyrektywa gazowa UE z 2019 r. określa zasady, które mają zastosowanie do wszystkich gazociągów łączących europejski rynek gazu z państwem trzecim. Art. 49a tej dyrektywy umożliwia państwom członkowskim przyznanie ograniczonych czasowo odstępstw od przepisów dyrektywy gazowej na połączeniach międzysystemowych z państwami trzecimi ukończonych do dnia 23 maja 2019 r.” – poinformował rzecznik KE Tim McPhie.

Spółka Nord Stream 2 AG przegrała walkę sądową o wyłączenie z przepisów Unii Europejskiej; sąd w Duesseldorfie odrzucił wniosek Gazpromu o uchylenie decyzji o nałożeniu unijnych środków – podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE na Twitterze.

Wyższy Sąd Krajowy w Duesseldorfie oddalił skargę właściciela gazociągu Nord Stream 2 na odmowną decyzję niemieckiego regulatora w sprawie derogacji, czyli zwolnienia z zasad funkcjonowania regulowanych dyrektywą gazową UE.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Sasin: Nord Stream 2 nie będzie mógł być wykorzystywany do szantażu gazowego

– To jest ogromny sukces, bo budujący się, a właściwie będący na finiszu gazociąg Nord Stream 2 nie będzie mógł być wykorzystywany przez Rosjan...

zobacz więcej

Zgodnie z tą dyrektywą derogacją mogą zostać objęte gazociągi łączące państwa trzecie z UE, które były wybudowane do 23 maja 2019 r. Na tej podstawie niemiecki regulator BNetzA odmówił spółce Nord Stream 2 AG derogacji dla gazociągu.

Właściciel gazociągu odwołał się od tej decyzji do sądu w Dusseldorfie, który podtrzymał decyzję regulatora.

Niemiecki sąd podzielił argumentację spółki stwierdzając, że Nord Stream 2 jako gazociąg niewybudowany przed dniem wejścia w życie rewizji dyrektywy gazowej nie spełnia podstawowej przesłanki uprawniającej do ubiegania się o derogację.

Właściciel gazociągu ubiegał się o derogację od zasad: rozdziału właścicielskiego, dostępu stron trzecich oraz ustanowienia transparentnego i wynikającego z kosztów infrastruktury reżimu taryfowego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Nord Stream 2 – dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko–niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA.

Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu i rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej