Polak mistrzem świata w układaniu kostki Rubika

Powstała trzydzieści siedem lat temu. W latach osiemdziesiątych promowały ją takie gwiazdy Holywood jak sama Zsa Zsa Gabor. Teraz nie traci na popularności. Zwłaszcza w Polsce, bo od kilku dni kostka Rubika ponownie robi u nas furorę. Wszystko za sprawą 16-letniego Michała, który właśnie został mistrzem świata w układaniu kostki na czas.

Michał to tylko na pozór zwykły nastolatek. Ale jeden szczegół wskazuje na coś więcej – kostka Rubika. Chłopak nie rozstaje się z nią ani na chwilę – trenuje codziennie. – Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy w gazecie zobaczyłem wywiad z chłopakiem, który układał kostkę w 15 sekund. Zaciekawiło mnie to, kupiłem pierwszą kostkę, zobaczyłem w internecie opis najprostszej metody i tak zacząłem układać – zdradza Michał Pleskowicz.

Mistrz potrafi ją układać także jedną ręką... Zajmuje mu to około 14 sekund. Jego treningom z podziwem przygląda się tata. – Układał ją samodzielnie prawie w każdej wolnej chwili, jechaliśmy gdzieś w jakąś podróż, zawsze zabierał ze sobą kostkę, zawsze miał jedną albo kilka ze sobą i praktycznie rzecz biorąc trzask układanej kostki towarzyszył nam wielokrotnie w podróżach – wspomina ojciec chłopaka.

Pasja Michała przyniosła mu medale. Między innymi tytuł mistrza Europy, mistrza Polski i wicemistrza Stanów Zjednoczonych, a przed kilkoma dniami także to co najcenniejsze – mistrzostwo świata, zdobyte na zawodach w Tajlandii. Michał pokonał tam najlepszych zawodników na świecie. W tym rekordzistę świata 15-latka z Australii Feliksa Zemdegsa.

Michał rekordu nie pobił, ale jego próby okazały się najszybsze. Wygrał turniej ze średnim czasem osiem i pół sekundy. To o prawie sekundę szybciej niż Australijczyk.

Mistrz zapowiada dalsze starty. I pomyśleć, że twórcy kostki, pierwsze jej złożenie zabrało aż miesiąc.

źródło:
Zobacz więcej