RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzecia dawka szczepionki. UE wyda zalecenia

Kto będzie potrzebował dodatkowej dawki szczepionki? (fot. D.Thaust/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)
Kto będzie potrzebował dodatkowej dawki szczepionki? (fot. D.Thaust/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) zamierzają wydać w przyszłym tygodniu zalecenie w sprawie stosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 – informuje RMF24, powołując się na źródła w Brukseli.

Trzecia dawka szczepionki coraz powszechniejsza; zdaniem WHO i naukowców nie jest konieczna

Coraz więcej krajów na świecie oferuje swoim mieszkańcom przypominające dawki szczepionki przeciwko COVID-19, aby przeciwdziałać ich słabnącej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Z informacji uzyskanych przez korespondentkę rozgłośni wynika, że obie instytucje czekają jeszcze na dane od firm farmaceutycznych produkujących szczepionki oraz od instytutów naukowych.

Dla kogo trzecia dawka szczepionki?


Według tego źródła obecnie nie ma wystarczających danych, które stwierdzałyby konieczność podawania trzeciej dawki przeciw COVID-19. Zalecenie Europejskiej Agencji Leków i Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób miałoby natomiast dotyczyć możliwości szczepienia osób z obniżoną odpornością i starszych. Podkreślono, że wydany komunikat w tej sprawie nie będzie wiążący dla krajów UE. Coraz więcej krajów na świecie oferuje swoim mieszkańcom przypominające dawki szczepionki przeciwko COVID-19, aby przeciwdziałać ich słabnącej skuteczności i zapobiec zakażeniom wywołanym przez wariant Delta koronawirusa.

We wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że poprosił Radę Medyczną o „zajęcie wyraźnego stanowiska, w przypadku jakich grup powinno dopuścić się możliwość podanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID–19”. – Podanie tej dawki to kwestia tygodni – dodał minister zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: Raport wywiadu USA ws. genezy koronawirusa. Czy przyniesie odpowiedzi?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej