RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rumunia. Trasa Transfogarska - najpiękniejsza droga Europy

Trasa Transfogarska w Rumunii liczy 151 km długości i jest drugą najwyżej położoną (po Transalpinie) drogą kołową Rumunii. W tunelu nieopodal jeziora Bâlea osiąga wysokość 2042 m n.p.m. Trasa łączy wieś Bascov z Cârțișoarą w Siedmiogrodzie (Transylwanii), przecinając z południa na północ główny grzbiet Gór Fogaraskich.

Kajakiem po polskich rzekach

Promuje zrównoważony rozwój i turystykę wodną. Niestraszne mu są upały, anomalie pogodowe, a nawet mrozy. Bartek Szaro – podróżnik, autor bloga...

zobacz więcej

Cała trasa jest niezwykle malownicza, chociaż turyści w internecie najczęściej zamieszczają zdjęcia z jej północnej części. Nie mniej piękna część południowa obfituje z kolei w wiele atrakcji, m.in.: zaporę na rzece Ardżesz o wysokości 160 metrów, tworzącą jezioro Vidraru. Najwyżej położony fragment drogi (2042 m n.p.m.) stanowi zarazem najdłuższy tunel w Rumunii (długości 884 m). Na trasie znajduje się aż 27 wiaduktów, 830 mostów i kilka mniejszych tuneli.

Wzdłuż trasy jest wiele zatoczek i parkingów, gdzie można odpocząć, czy zrobić zakupy lokalnych specjałów. Na najwyższym punkcie trasy panuje istny festyn i pomimo dwóch parkingów zaparkowanie auta może być niemożliwe ze względu na ilość turystów oblegających okoliczne sklepy. Do miejsca tego prowadzi też kolejka linowa.

W okolicach drogi mieszka dużo dzikiej zwierzyny, w tym około 12 niedźwiedzi, które można często spotkać przy drodze. Zwierzęta są niestety karmione przez turystów, przez co często wysiadują wzdłuż drogi, licząc na darmowe przysmaki.

Maluchem dookoła Polski

Tylko w 2020 roku odwiedził 9 krajów. I choć mieszka w Wielkiej Brytanii, to teraz chce objechać Polskę dookoła, by pokazać jej piękno. Piotr...

zobacz więcej

Droga została wybudowana w latach 1970–1974 na polecenie Nicolae Ceaușescu, w miejscu istniejących duktów leśnych oraz szlaków górskich. Budowę oficjalnie rozpoczęto 10 marca 1970, choć już w 1969 wyremontowano szlak na południowej stronie zapory Vidraru. Podczas robót wykorzystano około 6 milionów kilogramów dynamitu, a według oficjalnych statystyk 40 budujących ją żołnierzy straciło życie (w rzeczywistości było ich kilkuset). Trasa została oficjalnie otwarta 20 września 1974, chociaż część prac – w szczególności wykonywanie nawierzchni – trwała aż do 1980 roku.

Dzisiaj jest to przede wszystkim atrakcja turystyczna. Warto poświęcić czas i przejechać Drogą Transfogaraską 150 km przez góry, by podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej