RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Łuna-25 na razie nie poleci na Księżyc. Rosyjska sonda szwankuje

Sonda Łuna-25 ma zbadać depozyty lodu wodnego na południowym biegunie Księżyca (graf. Roskosmos)
Sonda Łuna-25 ma zbadać depozyty lodu wodnego na południowym biegunie Księżyca (graf. Roskosmos)

Rosja zamierza wystartować w nowym wyścigu kosmicznym. Służyć temu miało wysłanie na Księżyc sondy Łuna-25, ale Roskosmos ogłosił, że misja ulegnie opóźnieniu.

Kometarna aktywność jednej z planetoid. Naukowcy wskazali przyczynę

Z planetoidy (3200) Phaethon mogą ulatniać się opary sodu, gdy obiekt znajduje się odpowiednio blisko Słońca. Może to być przyczyną obserwowanego...

zobacz więcej

Według planów sonda miała polecieć na Księżyc 1 października z kosmodromu Wostocznyj. Głównym zadaniem miało być badanie depozytów lodu wodnego na południowym biegunie naszego naturalnego satelity. Wiadomo już, że do tego startu nie dojdzie w tym roku.

Jak poinformował Aleksander Szirszakow, główny inżynier misji, podczas ostatnich testów sondy pojawiły się pewne problemy z systemem lądowania. Start misji postanowiono przełożyć na maj przyszłego roku.

Rosja chce wrócić do gry


Portal „Spider's Web” zwraca uwagę, że realizacja tej misji stanowiłaby istotny powrót Rosji do gry. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku Rosja (wówczas Związek Sowiecki) była liderem w badaniach Księżyca, kryzys sprawił, że ostatnia rosyjska radziecka sonda kosmiczna wylądowała na Księżycu 45 lat temu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Obecnie w wyścigu kosmicznym jest więcej graczy. Stany Zjednoczone coraz bardziej gonią Chiny, a amitne projekty mają również Indie. W grudniu ubiegłego roku Chiny jako pierwszy kraj od ponad 40 lat wysłały na Księżyc sondę, która zebrała próbki gruntu i dostarczyła je na Ziemię. Poprzednia, która dokonała tego wyczynu, była radziecka sonda Łuna-24 w 1976 roku.

Warto zwrócić uwagę, że Moskwa i Pekin nie będą tylko rywalizować w podboju kosmosu. Kilka miesięcy temu kraje podpisały umowę o wspólnej pracy nad stworzeniem przyszłej załogowej bazy na Księżycu. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej