RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Raport wywiadu USA ws. genezy koronawirusa. Czy przyniesie odpowiedzi?

Podsumowanie raportu ma zostać przedstawione za kilka dni (fot. Z.Canlong/VCG/Getty Images)
Podsumowanie raportu ma zostać przedstawione za kilka dni (fot. Z.Canlong/VCG/Getty Images)

Amerykańskie i brytyjskie media piszą w środę, że raport wywiadu USA ws. genezy koronawirusa nie przedstawia ostatecznych wniosków i nie wyjaśnia, czy wirus przeszedł na ludzi ze zwierząt, czy też pochodzi z laboratorium w chińskim mieście Wuhan, gdzie wybuchła pandemia.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. We środę 25 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 234 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

Biały Dom ogłosił pod koniec marca, że raport misji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie pochodzenia koronawirusa nie spełnia oczekiwań USA i wymaga przeprowadzenia w „drugiej fazie” dodatkowych badań.

Agencje wywiadowcze USA, które otrzymały polecenie przeprowadzenia własnego dochodzenia w tej sprawie, nie ustaliły jednak ostatecznie, co przyczyniło się do wybuchu pandemii – podał dziennik „Washington Post”, powołując się na dwa źródła w amerykańskiej administracji.

Podsumowanie raportu, który Biały Dom otrzymał w poniedziałek, ma zostać przedstawione opinii publicznej za kilka dni.

Chińska wersja


Decyzję o zleceniu tego śledztwa wywiadowi USA przyspieszyła informacja, że grupa naukowców ze ściśle strzeżonego laboratorium w Wuhanie została hospitalizowana już w listopadzie 2019 roku, a także fakt, że Chiny nie zezwoliły na przeprowadzenie starannego dochodzenia w tym laboratorium – podaje BBC.

Chiny tymczasem propagują tezę, że wirus pochodzi z amerykańskiego ośrodka wojskowego Fort Detrick, który niegdyś był centrum badań nad bronią biologiczną, a obecnie prowadzi badania nad takimi wirusami jak Ebola i ospa.

We wtorek ambasador Chin przy ONZ w Genewie Chen Xu napisał do dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, że śledztwem w sprawie wirusa powinny być objęte Fort Detrick i Uniwersytet Karoliny Północnej.

W poszukiwaniu straconego czasu, czyli goniąc za pierwszym przypadkiem SARS-CoV-2

Da się ustalić, kiedy był pacjent zero COVID-19 nawet, jeśli dokumentacja medyczna nie istnieje lub nie jest udostępniona – tak przynajmniej...

zobacz więcej

Brytyjski dziennik „Guardian” podkreśla, że debata nad genezą koronawirusa, który zabił ponad 4 mln ludzi i sparaliżował gospodarki wielu krajów, staje się coraz bardziej sporną kwestią polityczną.

Co odkryła komisja WHO?


Stanowisko Pekinu w tej sprawie stanowi tym większy problem, że – jak powiedział dziennikowi „Wall Street Journal” przedstawiciel administracji USA – „jeśli Chiny nie zapewnią dostępu do pewnych baz danych, nigdy nie będziemy wiedzieli naprawdę (co spowodowało pandemię)”.

Pierwsze dochodzenie w sprawie genezy wirusa przeprowadziła misja naukowców pod egidą WHO; jej raport przedstawił możliwe i prawdopodobne sposoby, w jakie koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać i przeniósł się na człowieka. Badacze uznali wtedy, że hipoteza o zakażeniu koronawirusem pracowników laboratorium w Wuhanie jest „skrajnie nieprawdopodobna”.

Bardziej prawdopodobną przyczyną pandemii miało być przejście koronawirusa z nietoperzy lub innych zwierząt na człowieka. „Guardian” pisze jednak, że z czasem okazało się, iż naukowcy nie zdołali znaleźć u zwierząt wirusa, który pasuje do genetycznego profilu SARS-CoV-2.

Eksperci międzynarodowej misji pod egidą WHO prowadzili badania w Wuhanie od 14 stycznia do 9 lutego. Chiny odmówiły dostarczenia zespołowi WHO danych o pierwszych przypadkach wykrytych w tym mieście.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej