RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Nie możemy dłużej ryzykować”. Koniec ewakuacji z Afganistanu

Nie możemy dłużej ryzykować życia dyplomatów i wojskowych w Afganistanie; dwa samoloty, spośród których jeden jest jeszcze w Uzbekistanie, a drugi jest w drodze do Polski, są ostatnimi z ewakuowanymi z Afganistanu – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Premier: Nasi przyjaciele z Afganistanu trafiają w bezpieczne miejsce

– Samolotem Polskich Sił Zbrojnych nasi przyjaciele z Afganistanu trafiają w bezpieczne miejsce; Polska pomaga swoim sojusznikom i uchodźcom –...

zobacz więcej

Przydacz poinformował, że w tej chwili jeden z samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu jest w drodze do Polski, a jeden znajduje się jeszcze w Uzbekistanie.

– Po koordynacji z naszymi sojusznikami wczoraj rozmawiałem z zastępcą sekretarz stanu USA Antony'ego Blinkena Wendy Sherman, po konsultacji z Brytyjczykami, którzy są na miejscu (...) mając świadomość, że ten czas jest bardzo krótki. A jednocześnie po głębokiej analizie wszelkiego rodzaju raportów dotyczących bezpieczeństwa nie możemy już dłużej ryzykować życia naszych dyplomatów, naszych wojskowych – mówił wiceszef polskiej dyplomacji.

Zapewnił, że zasadnicze cele misji zostały osiągnięte – wszyscy obywatele polscy zostali ewakuowani, wszyscy byli pracownicy polskiej ambasady, którzy chcieli wyjechać, są ewakuowani, bezpieczni w Polsce, jak również współpracownicy naszego kontyngentu wojskowego, którym udało się przedostać na lotnisko.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, została podjęta decyzja, że tto będą dwa ostatnie samoloty ewakuujące naszych współpracowników. Pozostanie tam jeszcze przez moment Wojsko Polskie, które musi dokonać pewnych czynności, w tym zamknąć obóz – poinformował wiceszef MSZ.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej