RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Śródziemnomorska dieta może pomagać przy problemach z erekcją

Problemy z erekcją mogą wynikać ze złej diety (fot. Shutterstock)
Problemy z erekcją mogą wynikać ze złej diety (fot. Shutterstock)

Wśród mężczyzn w średnim wieku, z nadciśnieniem, którzy doświadczali kłopotów z erekcją, poprawę przynosiła tzw. dieta śródziemnomorska. Takie żywienie poprawiało działanie naczyń krwionośnych.

Alkohol utrudnia rozpoznawanie emocji z twarzy

Upojenie alkoholowe wiąże się z zaburzeniem zdolności interpretowania mimiki twarzy innych osób, zwłaszcza u mężczyzn – informują amerykańscy...

zobacz więcej

Uważa się, że główną przyczyną tego typu problemów są uszkodzenia małych tętnic, które tracą zdolność do kurczenia się i regulowania przepływu krwi. Dodać do tego trzeba zachodzący z wiekiem, możliwy spadek poziomu testosteronu.

Wcześniejsze badania wskazywały natomiast na pozytywne działanie ćwiczeń fizycznych u mężczyzn ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym.

Jednocześnie wiadomo też, że tzw. dieta śródziemnomorska obniża ciśnienie krwi, zapobiega zawałom i udarom u osób z podwyższonym ryzykiem takich zdarzeń. Naukowcy z Aten sprawdzili więc styl żywienia 250 mężczyzn w wieku średnio 56 lat, z nadciśnieniem i zaburzeniami erekcji.

Uwzględnili też aktywność fizyczną ochotników i poziom testosteronu w ich krwi. Dodatkowo zbadali stan naczyń krwionośnych uczestników. Tak uzyskane wyniki odnieśli do sprawności seksualnej mężczyzn.

Jak długo trzeba myć ręce? Fizycy stworzyli model matematyczny

Według analizy przeprowadzonej przez fizyków ręce trzeba myć energicznie i co najmniej przez 20 sekund. Dopiero wtedy można dostatecznie usunąć...

zobacz więcej

Dieta śródziemnomorska kluczem do sukcesu i zdrowia mężczyzny


Analiza pokazała, że z żywieniem według tzw. diety śródziemnomorskiej wiązał się lepszy stan układu krążenia, a także zdrowsze stężenie testosteronu i mniej problemów z erekcją.

Zdrowsze naczynia krwionośne i poziom testosteronu towarzyszyły także mężczyznom bardziej wysportowanym.

„W naszym badaniu, odżywianie zgodne z dietą śródziemnomorską wiązało się z większą wydolnością fizyczną, zdrowszymi tętnicami, lepszym przepływem krwi, wyższym poziomem testosteronu oraz lepszą zdolnością do erekcji. Nie sprawdzaliśmy stojących za tym mechanizmów, ale wydaje się prawdopodobne, że ten styl żywienia poprawia sprawność organizmu i erekcje przez wspieranie naczyń krwionośnych oraz ograniczenie spadku testosteronu, który może nastąpić w średnim wieku” - tłumaczą naukowcy z Uniwersytetu w Atenach. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej