RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Bank Światowy zakręca Afganistanowi kurek z pieniędzmi

Talibowie przejęli kontrolę nad Afganistanem (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Talibowie przejęli kontrolę nad Afganistanem (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Bank Światowy ogłosił, że po tym, jak talibowie przejęli władzę w Afganistanie, wstrzymał bezpośrednie wypłaty w ramach swojej działalności w Afganistanie. Jednocześnie oświadczył, że pilnie obserwuje rozwój sytuacji w tym kraju.

Z Kabulu ewakuowano już blisko 59 tys. osób, na lotnisko wciąż zmierzają tłumy

Na kontrolowane przez siły USA lotnisko w Kabulu wciąż zmierzają tłumy pragnących uciec przed talibami Afgańczyków; przed lotniskiem koczują...

zobacz więcej

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją w Afganistanie i jej wpływem na perspektywy rozwoju tego kraju, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet – oświadczył rzecznik banku.

– Zawiesiliśmy wypłaty środków w ramach naszej działalności w Afganistanie i pilnie śledzimy i oceniamy rozwój sytuacji – dodał. Jednocześnie zapewnił, że bank „poszukuje sposobów, aby kontynuować wsparcie dla narodu afgańskiego i zachować z trudem osiągnięte zdobycze”.

Miliardy w programach rozwojowych


Jak informuje agencja AFP, Bank Światowy przed opanowaniem kraju przez talibów prowadził w Afganistanie około 20 programów rozwojowych. Od 2002 r. przekazał 5,3 mld dolarów, przeważnie w formie subwencji.

18 sierpnia podobną decyzję ogłosił Międzynarodowy Fundusz Walutowy, motywując ją niepewnością dotyczącą statusu międzynarodowego obecnych przywódców kraju. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej