RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poczobut już szósty miesiąc w białoruskim areszcie

Andrzejowi Poczobutowi grozi nawet 12 lat więzienia (fot. FB/Andrzej Poczobut)
Andrzejowi Poczobutowi grozi nawet 12 lat więzienia (fot. FB/Andrzej Poczobut)

Mija pięć miesięcy od chwili zatrzymania Andrzeja Poczobuta. Polski aktywista i dziennikarz jest przetrzymywany w areszcie w Żodzinie pod Mińskiem. W tym samym miejscu jest więziona prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Białoruskie władze zarzucają im podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym.

Białoruś dostanie blisko miliard dolarów od międzynarodowej instytucji

MFW przyznał Białorusi równowartość 923 mln dolarów wsparcia w obliczu pandemii koronawirusa – informują media. Chociaż środki te nie są „żywą...

zobacz więcej

Redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl Andrzej Pisalnik powiedział Polskiemu Radiu, że członkowie Związku Polaków na Białorusi, którzy znaleźli się ostatnio w naszym kraju, organizują akcje solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. W Warszawie, Białymstoku i Sopocie odbędą się pikiety – zapowiedział.

Portal poinformował, że Borys i Poczobutowi przedłużono pobyt w białoruskim areszcie o kolejne trzy miesiące.

Poczobut był w grupie pięciorga przedstawicieli polskiej mniejszości, którzy w marcu trafili do aresztów na Białorusi. Zarzucono im podżeganie do wrogości na tle narodowościowym poprzez upamiętnianie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Grozi mu 12 lat więzienia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej