RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Środa bardziej słoneczna, ale burze nie odpuszczą [PROGNOZA]

Środa zapowiada się słonecznie (fot. Pexels)
Środa zapowiada się słonecznie (fot. Pexels)

W środę będzie zdecydowanie więcej słońca, choć gdzieniegdzie mogą pojawić się chmury – przekazał synoptyk IMGW Kamil Walczak. Ostrzegł, że w drugiej części dnia mogą wystąpić burze.

Wtorek deszczowy. „Bliżej jesieni niż lata” [PROGNOZA]

Synoptycy ostrzegają przed burzami i intensywnymi opadami deszczu we wtorek. Jak informuje Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki...

zobacz więcej

Jak podaje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północno-zachodnia, częściowo centralna oraz krańce północne są pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Wysp Owczych. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują niże z ośrodkami nad Zatoką Botnicką, Białorusią, Turcją oraz Portugalią wraz z układami frontów atmosferycznych. Nad Polską dominuje klin wyżu znad Wysp Owczych, lecz od północy zacznie nasuwać się układ frontów atmosferycznych związany z niżem znad Zatoki Botnickiej. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza.

Jak wyjaśnił synoptyk „klin, który w nocy kształtował nam pogodę, zacznie wpływać na pogodę nad resztą kraju”. Środa będzie zdecydowanie bardziej słoneczna, choć nie zabraknie chmur. Z promieni słonecznych cieszyć się będą zwłaszcza mieszkańcy południowej i wschodniej części kraju.

Wróci deszcz


Niestety, wraz z upływem dnia od północy i północnego zachodu w kierunku południowym pogoda zacznie się psuć. Pojawią się z powrotem opady deszczu, które związane będą z układem niskiego ciśnienia i frontami atmosferycznymi.

Synoptyk nie wyklucza też burz, które mogą wystąpić na wybrzeżu. Jak zaznaczył „podczas tych zjawisk atmosferycznych porywy wiatru mogą dochodzić do 65 km/godz.”. Jednak opady nie powinny przekraczać 10-15 litrów na metr kwadratowy.

Nad resztą kraju ryzyko wystąpienia opadów deszczu będzie znikome. – Najdalej opady dotrą do północy województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego – prognozuje Walczak. W całym kraju temperatura będzie dość wyrównana i wyniesie od 17 do 20 stopni Celsjusza. Lokalnie na Dolnym Śląsku słupki termometrów mogą pokazać nawet 21 stopni. Jak zauważył synoptyk, „cieplejszą aurę odczują mieszkańcy zwłaszcza południa i południowego wschodu kraju, gdzie we wtorek notowano niskie temperatury”.

W środę w Warszawie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 19 stopni. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni, pod koniec dnia skręcający na południowo-zachodni. Ciśnienie w południe, w stolicy, wyniesie 1002 hPa i będzie spadać.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej