RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Mistrz” już po pokazie przedpremierowym. Kiedy premiera? [WIDEO]

W rolę Tadeusza Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki (z prawej; fot. PAP/Adam Warżawa)
W rolę Tadeusza Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki (z prawej; fot. PAP/Adam Warżawa)

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Mistrz”, opowiadającego historię znanego polskiego pięściarza Tadeusza Pietrzykowskiego. W projekcji wzięli udział aktorzy, producenci, a także córka „Teddy'ego” Eleonora Szafran-Pietrzykowska. Premierę zaplanowano na 27 września.

Przedpremierowe nowości i kolejne sezony seriali. Zaprasza TVP VOD

„Na dobre i na złe”, „Wojenne dziewczyny”, „M jak miłość”, „Komisarz Alex” czy „Ojciec Mateusz” wcześniej niż na antenie. W TVP VOD dostępne są...

zobacz więcej

Film o Tadeuszu „Teddym” Pietrzykowskim to oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat historyczny przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który podczas wojny walczył o życie na obozowych ringach.

Akcja rozgrywa się w początkowym okresie funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej trafił do niego w pierwszym transporcie w 1940 r.

Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, stoczył podczas trzyletniego pobytu kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, w których stawką było jego życie. Dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami reżyser filmu Maciej Barczewski, jest to przede wszystkim opowieść o człowieku, który dzięki swojej pasji i umiejętnościom pokazał, że nawet w nieludzkich warunkach można pokonać zło i zachować godność.

– Chcieliśmy, żeby powstał film, który nie będzie jedynie podręcznikiem historii, ale angażującą emocjonalnie opowieścią. Sytuacja Pietrzykowskiego w obozie skojarzyła mi się z Dawidem i Goliatem. Ta symboliczna wymowa – skazanego na śmierć, słabego człowieka, który mimo wszystko wygrywa ze swoimi o wiele silniejszymi oprawcami – pokazuje, że w pewnym stopniu każdy z nas jest takim Pietrzykowskim – zaznaczył Barczewski.Dodał, że film ma wymiar uniwersalny. – Skłania do refleksji. Auschwitz pokazuje nam, czym kończy się nietolerancja wobec drugiego człowieka – powiedział.

Zagadka „Pewnego razu... w Hollywood” wyjaśniona. Zdradzamy tajemnicę kaskadera

We wtorek 29 czerwca do księgarń w USA trafiła debiutancka powieść Quentina Tarantino, „Once Upon a Time in Hollywood”. Ta książka jest pokaźnym...

zobacz więcej

Intensywny trening


W rolę Tadeusza Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki. Wymagało to od niego wielu wyrzeczeń i dużego poświęcenia.

– Kilkanaście miesięcy intensywnego treningu i diety, nauka boksu, zrzucenie wagi przy jednoczesnej budowie mięśni. Wiadomo było, że walki są integralną częścią dramaturgii filmu i postaci, więc nie chcieliśmy posiłkować się dublerami. Do pomocy miałem team, z który musieliśmy zbudować ciało przedwojennego pięściarza, później – pięściarza wychudzonego – powiedział dziennikarzom Głowacki.

Aktor podkreślił, że z jednej strony „Mistrz” opowiada o straszliwej sytuacji, ale daje też nadzieję.

– We własnym życiu możemy odnaleźć ślady tego, czym było Auschwitz – bycia w systemie, w którym dzieli się ludzi na lepszych i gorszych. Zależało nam na tym, aby nie był to jedynie film historyczny. Myślę, że jest to obraz, który przez bliskie ukazanie indywidualnego losu Tadeusza Pietrzykowskiego może dać nadzieję, że jeśli mocno w coś wierzymy i ciężko na coś pracujemy, jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeciwności. Teddy był człowiekiem, który dzięki silnej woli przetrwania i pasji do boksu pokazał, że nawet największe, niewyobrażalne zło można przezwyciężyć – zaznaczył.

Córka Tadeusza „Teddy'ego” Pietrzykowskiego Eleonora Szafran-Pietrzykowska powiedziała dziennikarzom, że realizacja filmu to dla niej bardzo ważne wydarzenie.

– To film o przetrwaniu, nadziei, człowieczeństwie, niesamowitej odwadze i determinacji. Mój ojciec niósł nadzieję w tym całym piekle obozu. Pokazał, że można przeżyć nawet najstraszniejsze zło. Boks uratował mu życie – podkreśliła.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Po odzyskaniu wolności Pietrzykowski wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy; sam toczył walki bokserskie na ringach wyzwolonej Europy w Belgii, Niemczech i Francji. Po wojnie powrócił do kraju, ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i został trenerem sportowym oraz nauczycielem wychowania fizycznego. – Tata przyrzekł sobie, że kiedy wróci do powojennej Polski, to poświęci życie dla młodzieży, aby mogła spełniać swoje marzenia i realizować je również przez sport. Słowa dotrzymał. Trenował młodych pięściarzy w klubach, został wychowawcą i mentorem młodego pokolenia. Poświęcił wiele czasu i energii, aby być wsparciem dla młodych ludzi – powiedziała.

Film inspirowany historią Pietrzykowskiego będzie można oglądać w kinach od 27 sierpnia. Równolegle z premierą filmu do sprzedaży trafi także książka „Mistrz. Tadeusz »Teddy« Pietrzykowski” przygotowana przez córkę pięściarza.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej