RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Recykling tworzyw sztucznych z PKN Orlen? Koncern podpisał list intencyjny

Współpraca Orlenu z z KBR ma bazować na technologii Hydro-PRTSM (fot. Shutterstock)
Współpraca Orlenu z z KBR ma bazować na technologii Hydro-PRTSM (fot. Shutterstock)

PKN Orlen analizuje możliwość wykorzystania innowacyjnej technologii Hydro-PRTSM przy wdrażaniu projektów recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych. Koncern podpisał w tej sprawie list intencyjny oraz umowę na realizację studium wykonalności ze spółką KBR.

W kolejnych latach emisje CO2 z rafinerii ropy naftowej jeszcze wzrosną

Emisje CO2 z rafinerii ropy naftowej w 2018 roku wyniosły 1,3 gigaton, a w latach 2020-2030 mogą wzrosnąć do nawet 16,5 gigatona rocznie – wykazał...

zobacz więcej

PKN Orlen poinformował, że zgodnie z przyjętą strategią do 2030 r. „chce rozwijać nowy obszar działalności, który umożliwi efektywne ekonomicznie i środowiskowo zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych”.

„Koncern podpisał list intencyjny oraz umowę na realizację studium wykonalności z wiodącym dostawcą technologii i usług inżynieryjnych, z którym analizuje możliwość wykorzystania innowacyjnej technologii Hydro-PRTSM przy wdrażaniu projektów recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych. Pozwolą one realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego i spełnić cel neutralności emisyjnej koncernu do 2050 r.” – ogłosił we wtorkowym komunikacie PKN Orlen.

Zobacz także: Ukraina. Szef MSZ spodziewa się inwestycji Orlenu

W informacji tej podano, że współpraca z firmą KBR „będzie opierać się na wykorzystaniu technologii Hydro-PRTSM licencjonowanej przez KBR”, a przetwarzane tworzywa sztuczne będą pochodziły z kraju, przy czym „odzyskane w procesie recyklingu związki chemiczne zostaną przerobione z wykorzystaniem własnych aktywów rafineryjno-petrochemicznych w wyżej wartościowe produkty petrochemiczne, które trafią na rynek polski i europejski”.

Kto zyska na szybkich ograniczeniach emisji CO2? „To plan dla Niemców, Rosjan i Francuzów”

Kto zyska na drastycznych ograniczeniach emisji CO2? Jacek Saryusz-Wolski nie ma wątpliwości. - To plan stworzony dla Niemców, Rosjan i Francuzów....

zobacz więcej

Cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, poinformował, że technologia, którą koncern obecnie analizuje, „ma umożliwić recykling odpadów z tworzyw sztucznych i wykorzystywanie pozyskanych w ten sposób surowców do wytwarzania produktów petrochemicznych i rafineryjnych”. „Będzie to nasza odpowiedź na globalne trendy związane z ochroną środowiska, która jednocześnie przyczyni się do budowy wartości koncernu w długiej perspektywie” – podkreślił Obajtek.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, technologia Hydro-PRTSM, licencjonowana przez KBR, polega na przetwórstwie odpadowych tworzyw sztucznych w produkty ciekłe i gazowe, które następnie można przetwarzać i wykorzystywać w produkcji chemikaliów, monomerów i polimerów. „Podpisany list intencyjny oraz umowa na realizację studium wykonalności zakłada, że firma KBR weźmie aktywny udział we wdrożeniu projektu dostosowanego do potrzeb Grupy Orlen oraz zapewni wymagane wsparcie techniczne i wiedzę ekspercką” – zapowiedział koncern.

Gdzie jest najtańsze paliwo w UE? Polska w czołówce zestawienia

Cena benzyny drastycznie rośnie i coraz szybciej zbliża się do 6 złotych za litr. Ale i tak paliwo w Polsce należy do najtańszych w Unii...

zobacz więcej

Prezes KBR ds. technologii Doug Kelly ocenił, że współpraca z PKN Orlen „to ważny krok w ocenie długoterminowego potencjału tej przełomowej technologii”. – Jesteśmy pewni, że Hydro-PRTSM umożliwi PKN Orlen osiągnięcie korporacyjnych celów zrównoważonego rozwoju oraz dekarbonizacji – dodał Kelly.

25 mld zł na projekty


PKN Orlen przypomniał, że jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. Koncern wspomniał, że w ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 r. zredukuje o 20 proc. emisję CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej. – Do końca tej dekady koncern zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe – oznajmił PKN Orlen.

Według niego, w Europie rocznie powstaje 24,5 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych – ponad jedna trzecia trafia do recyklingu, natomiast 42 proc. jest spalane, a 24 proc. składowane, co – jak podkreślono w informacji – „jest sprzeczne z modelem gospodarki obiegu zamkniętego”. – Jednocześnie szacuje się, że ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie w 2035 r. do 31 mln ton, co powinno wpłynąć na intensyfikację projektów recyklingowych” – zaznaczył PKN Orlen.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej