RAPORT

Wojna na Ukrainie

Białoruś dostanie blisko miliard dolarów od międzynarodowej instytucji

Pula rezerw MFW wyniosła tym razem 650 mld dolarów (fot. Maxim Guchek\TASS via Getty Images)
Pula rezerw MFW wyniosła tym razem 650 mld dolarów (fot. Maxim Guchek\TASS via Getty Images)

MFW przyznał Białorusi równowartość 923 mln dolarów wsparcia w obliczu pandemii koronawirusa – informują media. Chociaż środki te nie są „żywą gotówką”, zasilą rezerwy walutowe reżimu Alaksandra Łukaszenki i mogą pomóc białoruskiej gospodarce. O wstrzymanie tej wypłaty apelowała wcześniej opozycja.

Premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii ostrzegają Łukaszenkę

Bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki – podkreślili...

zobacz więcej

W ramach ogłoszonego na początku sierpnia programu wsparcia w obliczu pandemii Białoruś otrzymała 23 sierpnia dostęp do rezerw SDR (specjalnych praw ciągnienia, międzynarodowej jednostki rozrachunkowej) o równowartości 923 mln dolarów. Środki są wydzielane państwom członkowskim proporcjonalnie do ich kwoty w Międzynarodowym Funduszu Walutowym z ogólnej puli 650 mld USD.

MFW: Największa dystrybucja rezerw w historii


Białoruskie media informują o przyznaniu Mińskowi wsparcia, powołując się na dane rosyjskiego portalu RBK.

Środki te zasilą rezerwy walutowe i mogą zostać wykorzystane przez bank centralny do rozliczeń z innymi bankami lub państwami. Jak powiedziała w cytowanym przez Agencję Reutera komunikacie dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa, „ta największa w historii MFW dystrybucja rezerw zapewni dodatkową płynność w globalnej gospodarce przez zasilenie rezerw walutowych państw członkowskich i zmniejszenie ich zależności od droższego długu wewnętrznego lub zagranicznego”.

Zablokowali środki dla Birmy czy Afganistanu, ale nie dla Białorusi


Białoruskie media niezależne zwracają uwagę, że opozycja demokratyczna, w tym otoczenie Swiatłany Cichanouskiej, apelowała o wstrzymanie przekazania środków MFW Białorusi w związku z kryzysem politycznym i łamaniem praw człowieka. Takie decyzje (o nieprzyznaniu wsparcia) zapadły wobec Birmy czy Afganistanu.

Pomimo tych apeli, MFW udostępnił środki Białorusi – podał Reuters.

Poprzednim razem MFW zwiększył rezerwy po kryzysie w 2009 r. Wówczas pula wyniosła 250 mld dolarów.

Zobacz także: Łukaszenka oskarża Polskę o wywołanie konfliktu granicznego

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej