RAPORT

Pogarda

Żółw olbrzymi upolował pisklę. Gad jest uważany za roślinożercę [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Żółw olbrzymi, dotychczas uznawany za roślinożercę, zaatakował i zjadł pisklę na prywatnej wyspie Fregate Island na Oceanie Indyjskim. Zdaniem naukowców to pierwszy zarejestrowany osobnik tego gatunku, polujący na wolności.

Niecodzienny widok w Tajlandii. Zagrożone wyginięciem żółwie wyszły na plażę

Na plażach w Tajlandii – opustoszałych z powodu epidemii koronawirusa – pojawiła się największa liczba żółwi skórzastych w ciągu ostatnich 20 lat....

zobacz więcej

Udostępnione nagranie 23 sierpnia br. przez Uniwersytet w Cambridge zostało zarejestrowane w lipcu 2020 r. na prywatnej wyspie Fregate Island na Seszelach. Widać na nim żółwia polującego na pisklę rybitwy, które w końcu zabija i zjada. Wyspa ta jest zarządzana z myślą o ekoturystyce. Mieszka na niej ok. 3000 żółwi olbrzymich.

Jak wskazują eksperci, wcześniej pojawiały się pewne anegdoty o żółwiach zjadających małe ptaki, ale nie było potwierdzenia, aby celowo na nie polowały. – Inne żółwie na tym samym obszarze były widziane, jak dokonywały podobnych ataków, jednak nie było to w pełni udokumentowane – powiedziała Anna Zora, odpowiedzialna za ochronę przyrody na seszelskiej wyspie.

– Uważamy, że wyjątkowe połączenie kolonii rybitw gniazdujących na drzewach z osiadłą populacją żółwi olbrzymich stworzyło warunki do systematycznego polowania na ptaki przez kilka pojedynczych żółwi; całkowicie nowa strategia behawioralna dla każdego gatunku żółwia – wyjaśniała ekspertka.

Zobacz także: Nurkowie spotkali zagrożone karetty


Olbrzym z Galapagos to Chelonoidis phantasticus. Sądzono, że gatunek wymarł

Żółw olbrzymi napotkany w 2019 roku na wyspie Fernandina w archipelagu Galapagos należy do gatunku Chelonoidis phantasticus, którego uznawano za...

zobacz więcej

Jak podkreśla „The Guardian” powołując się na badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Current Biology”, żółw olbrzymi na Seszelach należy do gatunku Aldabrachelys gigantea, który uważany jest za typowego roślinożercę.

Badaniem kierował dr Justin Gerlach, dyrektor ds. badań w Peterhouse w Cambridge. – To całkowicie nieoczekiwane zachowanie i nigdy wcześniej nie było widziane u dzikich żółwi – powiedział Gerlach.

Żółw olbrzymi żywi się przede wszystkim pędami traw, liśćmi drzew i krzewów oraz zdrewniałymi łodygami roślin. Od czasu do czasu zjada małe bezkręgowce, padlinę, w tym ciała martwych żółwi.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej