RAPORT

Wojna na Ukrainie

KE: Nie możemy zaakceptować przyzwolenia na nielegalną migrację do UE

Komisja Europejska wspiera polski rząd w działaniach na granicy z Białorusią (fot. Paweł Supernak/PAP)
Komisja Europejska wspiera polski rząd w działaniach na granicy z Białorusią (fot. Paweł Supernak/PAP)

Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie – oświadczyła Komisja Europejska, odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Nagrody dla żołnierzy strzegących granicy. Zapowiedź ministra obrony

Zdecydowałem o przyznaniu nagród dla żołnierzy, którzy strzegą granicy w okolicach miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu – poinformował minister...

zobacz więcej

KE była pytana o doniesienia mediów i organizacji międzyrządowych o wypychaniu siłą migrantów z Polski poza terytorium UE i o to, czy KE kontaktowała się w tej sprawie z polskim rządem.

– Przede wszystkim jeszcze raz powtórzę, że stanowczo odrzucamy próby instrumentalizacji ludzi do celów politycznych. Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie – odpowiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

Jak dodał, „potrzebne jest zarówno uporządkowane, solidne zarządzanie granicami, jak i pełne poszanowanie podstawowych praw migrantów”. – To jedyny skuteczny i humanitarny sposób zarządzania migracją – zaznaczył.

Dodał, że Komisja ściśle współpracuje z władzami Polski , „aby wspierać je w skutecznym zarządzaniu granicami na granicy zewnętrznej, zgodnie z prawem UE, z pełnym poszanowaniem podstawowych praw człowieka i zapewnieniem skutecznego dostępu do procedury azylowej”.

Zaskakujące informacje o Tusku. Przyznają to z rozczarowaniem

Kiedy oczy wszystkich zwrócone są na granicę polsko-białoruską, Donald Tusk zniknął. – Wrócił do zwyczajów sprzed premierowania, gdy zaczynał jako...

zobacz więcej

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej.

Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej.

W czwartek szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite, po ponad dwóch tygodniach stosowania taktyki zawracania migrantów, poinformowała, że sytuacja się stabilizuje. Szacuje się, że od tego czasu nie wpuszczono na Litwę ponad 1,5 tys. osób.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział w poniedziałek, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej; zostanie zbudowany z zasieków i będzie miał 2,5 metra wysokości.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej