RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dobre informacje dla emerytów. Tyle mogą zyskać miesięcznie

Jak zmieniłyby się emerytury? (fot.  Shutterstock/Goksi)
Jak zmieniłyby się emerytury? (fot. Shutterstock/Goksi)

Rząd w ramach Polskiego Ładu rozważa obniżkę składki zdrowotnej z 9 do 3 proc. Oznaczałoby to dobre informacje nie tylko dla przedsiębiorców, lecz również dla emerytów. Zyskaliby nawet ponad 300 zł miesięcznie – donosi Bussines Insider.

Kiedy mogą zostać przyjęte projekty Polskiego Ładu? Rzecznik rządu podał terminarz

Jesteśmy zdeterminowani, by większość projektów ustaw z Polskiego Ładu mogła trafić najpóźniej we wrześniu pod obrady Sejmu, aby możliwie szybko...

zobacz więcej

Polski Ład. Składka zdrowotna będzie obniżona?


Serwis powołując się na nieoficjalne ustalenia pisze, że rząd w ramach Polskiego Ładu zastanawia się nad zmianami w składce zdrowotnej; zostałaby obniżona z 9 do 3 proc.

Taka zmiana oznaczałaby niższe składki dla przedsiębiorców oraz wyższe emerytury seniorów. Jak zauważono, „w połączeniu z innymi reformami pozwoliłaby na świadczenia wyższe nawet o 300 zł miesięcznie” . Chodzi np. o wyższą kwotę wolną od podatku.

Najwięcej zyskaliby oczywiście najubożsi emeryci, jednak zadowoleni będą też ci z wyższymi świadczeniami. Stracą tylko ci, którzy mają świadczenia na poziomie aż 22 tys. zł brutto.

„Gdyby rząd obniżył emerytom składkę zdrowotną z 9 do 3 proc., to aż 99 proc. seniorów będzie miało się z czego cieszyć. Z naszych obliczeń wynika bowiem, że w zdecydowanej większości zyskają co miesiąc od 200 do 300 zł na rękę” – wyjaśniono.

Przykładowo senior z emeryturą 2,5 tys. zł brutto, który dostaje na rękę około 2,1 tys. zł, po reformach i zmniejszeniu składki zdrowotnej dostawałby do ręki 2425 zł, czyli o 335 zł więcej niż dziś. „Rocznie daje to już ponad 4 tys. zł na rękę więcej” – zauważa serwis.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej