RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy

Koralowiec w pobliżu australijskiej Wyspy Orfeusza (fot. Richard Woodgett)
Koralowiec w pobliżu australijskiej Wyspy Orfeusza (fot. Richard Woodgett)

W pobliżu australijskiej Wyspy Orfeusza odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy, który ma szerokość ponad 10 metrów. Według szacunków liczy on ponad 400 lat i przetrwał wiele trudnych wydarzeń, w tym aż 80 silnych cyklonów.

Żyjące na rafach gatunki mogą być źródłem leków. Każdy może zbadać koralowce

Amerykańska agencja kosmiczna stworzyła grę, w której każdy chętny – nawet dzieci – może odwiedzać rafy i pomóc w analizie trójwymiarowych zdjęć...

zobacz więcej

Na łamach magazynu „Scientific Reports” naukowcy z James Cook University opisali koralowiec, który mierzy 10,4 m średnicy i 5,3 m wysokości. To czyni go rekordzistą Wielkiej Rafy Koralowej – ma o ponad dwa metry większą średnicę niż drugi pod względem wielkości koralowiec tego wyjątkowego regionu. Ogromna, żywa struktura położona jest w pobliżu Wyspy Orfeusza należącej do Wysp Palmowych w stanie Queensland.

Po konsultacjach z rdzennymi mieszkańcami regionu – ludem Manbarra – znalezisko nazwano „Muga dhambi”, co w miejscowym tradycyjnym języku znaczy „duży koral”. Na podstawie szacowania tempa wzrostu koralowców naukowcy obliczyli wiek olbrzyma na 421-438 lat. Istniał tam więc jeszcze przed przybyciem Europejczyków.

Koralowiec przetrwał wiele wydarzeń, w tym – 80 dużych cyklonów, a poza tym kilka wieków napływu inwazyjnych gatunków, epizody blaknięcia korali, okresy niskiego poziomu wody oraz działalność człowieka.

Globalne ocieplenie zabija koralowce. Wkrótce mogą wyginąć ostatecznie


Muga dhambi jest w dobrym stanie i w 70 proc. składa się z żywych korali. Jego powierzchnię pokrywają też zielone gąbki z gatunku Cliona viridis i algi.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Autorzy odkrycia zalecają obserwację rzadkiego i niezwykle odpornego koralowca. Zaznaczają przy tym, że w przyszłości może potrzebować ingerencji z powodu zmian klimatycznych, pogarszania się jakości wód, przełowienia i rozwoju cywilizacji na wybrzeżu. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej