RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wtorek deszczowy. „Bliżej jesieni niż lata” [PROGNOZA]

We wtorek przydadzą się parasole (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
We wtorek przydadzą się parasole (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Synoptycy ostrzegają przed burzami i intensywnymi opadami deszczu we wtorek. Jak informuje Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, front atmosferyczny przemieszcza się na południe i południowy wschód kraju.

IMGW ostrzega przed silnymi deszczami i burzami

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnym deszczem i burzami dla kilkunastu województw. Miejscami spadnie do 80 mm deszczu.

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Południowa i częściowo Wschodnia będzie pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują wyże. Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad Wielkiej Brytanii, jedynie na południowym wschodzie zaznaczy się oddziaływanie niżu znad Ukrainy. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie.

We wtorek największe opady i najsilniejsze burze spodziewane są w południowo-wschodniej części kraju. Najbardziej deszczowo będzie na Lubelszczyźnie, gdzie może spaść do 30 mm deszczu, oraz na Podkarpaciu, gdzie suma opadów może wynieść 25 mm. Na pozostałym obszarze kraju opady będą słabsze niż w poniedziałek i wyniosą od 10 do 15 mm.

– Im dalej na południowy wschód, tym te opady będą wyższe, z kolei im dalej będziemy szli na północ, tym ta pogoda będzie lepsza – wskazuje synoptyk. Na północy przelotny deszcz możliwy będzie jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej.

Jaka temperatura?


– Temperatury niestety będą odbiegały daleko od tego, co myślimy o sierpniowej pogodzie. Pamiętajmy, że jest już bliżej jesieni, niż lata – podkreśla Ogrodnik.

W najcieplejszym momencie dnia w strefach opadów, czyli na południu Polski, temperatura wyniesie od 16 do 19 stopni Celsjusza. Nieco cieplej, od 17 do 21 stopni, będzie na północy i w centrum. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty. Jego najsilniejsze porywy spodziewane są nad morzem; wyniosą do 60 km/godz. We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 18 stopni. Wiatr na ogół umiarkowany, chwilami porywisty, północno-wschodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 8 stopni. Wiatr słaby, północny. W środę w stolicy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 18 stopni. Wiatr słaby, zachodni. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1008 hPa i będzie się wahać.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej