RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polska wysłała pomoc humanitarną dla imigrantów na Białorusi. Jak zachowa się Mińsk?

Ze składnicy RARS wyjechał transport z pomocą humanitarną dla imigrantów (fot. RARS)
Ze składnicy RARS wyjechał transport z pomocą humanitarną dla imigrantów (fot. RARS)

Ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wyjechał w poniedziałek wieczorem transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na terenie Białorusi – przekazał prezes RARS Michał Kuczmierowski. By mógł on przekroczyć granicę, potrzebna jest zgoda władz białoruskich.

Kamiński o sytuacji na granicy: To całkowicie sztucznie wykreowany problem [WIDEO]

O co chodzi Łukaszence? Mamy do czynienia z całkowicie sztucznie wykreowanym problemem migracyjnym, spowodowanym przez czystą politykę –...

zobacz więcej

Zadeklarowana w niedzielę pomoc przeznaczona dla imigrantów przebywających w strefie przygranicznej po stronie białoruskiej jest już gotowa do przekazania.

– Ze składnicy RARS wyjechał w poniedziałek wieczorem transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na terenie Białorusi. Zawiera on 8 namiotów, 80 łóżek, 160 kocy i 80 kompletów piżam oraz środki ochrony osobistej. Pomoc zostanie przekazana po wydaniu zgody władz Białoruskich na przekroczenie granicy – wskazał Kuczmierowski.

Nota do MSZ Białorusi


Wyjaśnił, że polski MSZ wystosował notę do MSZ Białorusi i teraz strona polska czeka na odpowiedź. – W związku z tym, że imigranci są po stronie białoruskiej, naszą pomoc humanitarną przekażemy po przewiezieniu przez przejście graniczne – tłumaczył.

Poinformował, że przygotowywana jest także druga część transportu, w której może być żywność i środki medyczne. – Czekamy na potwierdzenie ze strony władz białoruskich co do potrzeb i oczekiwanego wsparcia – powiedział Kuczmierowski. Jak dodał „nota została przesłana w niedzielę, wciąż czekamy na odpowiedź”. Przypomniał, że podobne transporty zostały przekazane w połowie lipca na Litwę. – Ofiarowaliśmy wówczas podobnie jak teraz: namioty, środki ochrony osobistej, łóżka, agregaty czy ogrzewacze. Obecnie przygotowujemy kolejny transport na Litwę, który jest odpowiedzią na prośbę strony litewskiej – wskazał szef RARS.

Przy granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów, między innymi z Afganistanu, Syrii i Iraku; osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Według informacji Straży Granicznej grupa liczy obecnie 24 osoby.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej