RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pożary w Grecji. Polscy strażacy: Sytuacja jest trudna

Pożary utrzymują się kolejny tydzień (fot. PAP/EPA/SPIROS KOUROS)
Pożary utrzymują się kolejny tydzień (fot. PAP/EPA/SPIROS KOUROS)

Zaraz po przyjeździe do bazy w Grecji zostaliśmy skierowani do akcji, działamy 24 godziny na dobę, silny wiatr i wysoka temperatura powodują, że sytuacja jest trudna – opowiedział mł. bryg. Daniel Mucha, mówiąc o działaniach w tym kraju drugiej grupy strażaków z Polski.

Strażacy wrócili z Grecji. Szef MSWiA: Jest dla mnie wielkim zaszczytem móc was powitać

Jesteście po raz kolejny doskonałymi ambasadorami Polski – mówił do wracających z Grecji strażaków szef MSWiA Mariusz Kamiński. Cała Polska jest z...

zobacz więcej

– Działania rozpoczęliśmy już w pełni. Zaraz po przyjeździe do bazy zostaliśmy skierowani na odcinek bojowy. Od wczesnych godzin przedpołudniowych bardzo mocno rozwinął się pożar. Wiatr niestety poczynił nam wiele szkód, zmieniał kierunek, a pożar się szybko się rozprzestrzeniał – powiedział Mucha.

Jak podkreślił „przyjęliśmy system pracy, że działamy 24 godziny na dobę, ale co 12 godzin ratownicy się zmieniają – od godz. 6 do godz. 18 i od godz. 18 do godz. 6”. – W takim trybie będziemy pracować – poinformował.

– Działania gaśnicze w dalszym ciągu trwają i jutro (we wtorek – przyp. red.) będzie kontynuacja tych działań na odcinku bojowym, gdzie jesteśmy teraz – zaznaczył strażak.

Mucha wskazał, że patrząc na to, jak sytuacja rozwinęła się w poniedziałek, to nie widać horyzontu czasowego zakończenia akcji. – Jest bardzo dynamicznie, wysoka temperatura, bardzo mocne podmuchy wiatru, ściółka wysuszona maksymalnie, wszystko pali się jak kartka papieru. Sytuacja jest trudna – ocenił.

Grecja nadal walczy z pożarami. Druga zmiana polskich strażaków rusza na pomoc

W poniedziałek do Grecji przyleci druga zmiana polskich strażaków. Będą pomagać Grekom w walce z pożarami jeszcze co najmniej przez dwa tygodnie.

zobacz więcej

Dobra współpraca


Jednocześnie powiedział, że współpraca ze stroną grecką przebiega bez zastrzeżeń. – Niedawno mieliśmy odprawę z oficerami łącznikowymi, przekazano oczekiwania wobec nas i zadania, które nas czekają. Ta współpraca w pełni przebiega w sposób, w jaki byśmy sobie życzyli – dodał Mucha.

W ostatnich tygodniach w Grecji wybuchło kilkaset pożarów z powodu długotrwałych upałów, podczas których temperatura sięgała 45 st. W akcji gaszenia pożarów biorą udział polscy strażacy z PSP. Teraz gaszą pożary w okolicach Aten (Villia Attica, Keratea).

W poniedziałek wieczorem z Grecji wróciła pierwsza grupa strażaków, a zastąpiła ją kolejna zmiana.

– To jest typowa zmiana osobowa, ponieważ sprzęt i samochody mamy na miejscu. Podmieniamy bezpośrednio ratowników – mówił wcześniej Mucha.

Zmiana odbyła się warunkach bojowych. Druga grupa strażaków, która w poniedziałek przed południem wyleciała do Grecji na wymianę, liczy tyle samo osób co pierwsza grupa, czyli 163 osoby.

Polska skierowała do Grecji dwa moduły GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles, czyli moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) z Wrocławia i Poznania. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej