RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Archeolodzy odkryli bezcenne przedmioty na budowie drogi

Odnalezione przedmioty są poddawane konserwacji (fot.TT/GDDKiA Olsztyn)
Odnalezione przedmioty są poddawane konserwacji (fot.TT/GDDKiA Olsztyn)

Podczas prac archeologicznych prowadzonych przy budowie węzła drogowego Ełk Południe – Wysokie odkryto m.in. bursztynowy naszyjnik złożony z 34 korali i zawieszki w kształcie serca – poinformował rzecznik olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Karol Głębocki.

Archeolodzy trafili na miejsce starożytnych bankietów na Cyprze

Archeolodzy odkryli w Nea Pafos na Cyprze, wykute w podłożu skalnym, miejsce bankietów sakralnych na wolnym powietrzu, które ma 2 tys. lat....

zobacz więcej

Głębocki poinformował o zakończeniu badań archeologicznych na cmentarzu z XVIII-XIX wieku, odkrytym w miejscowości Przykopka.

– Prace były realizowane w związku z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe – Wysokie. Wyjątkowym odkryciem okazał się bursztynowy naszyjnik złożony z 35 korali i zawieszki w kształcie serca – poinformował Głębocki.

Dodał, że „oprócz naszyjnika archeolodzy odnaleźli monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju i biżuterię (szpilki, guziki, zawieszki, spinki, obrączki, koraliki, ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami), przedmioty codziennego użytku oraz licznie występujące fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce”.

Ponieważ archeolodzy pracowali na dawnym cmentarzu, odnaleziono liczne szkielety i fragmenty kości.

– Przedmioty zabytkowe są poddawane konserwacji, a szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej – poinformował Głębocki.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej