RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kamiński o sytuacji na granicy: To całkowicie sztucznie wykreowany problem [WIDEO]

O co chodzi Łukaszence? Mamy do czynienia z całkowicie sztucznie wykreowanym problemem migracyjnym, spowodowanym przez czystą politykę – powiedział w TVP Info szef MSWiA i minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Poinformował, że skierował wniosek do prokuratury w sprawie dziennikarza TOK FM, który porównał funkcjonariuszy straży granicznej z katami i oprawcami SS.

Czy Unia sfinansuje budowę płotu na granicy? Poseł Lewicy może być zaskoczony

Polska planuje budowę płotu o wysokości 2,5 metra na granicy z Białorusią. „Nie dostaniemy żadnych dotacji z UE na ten projekt” – napisał poseł...

zobacz więcej

Przy polsko-białoruskiej granicy w okolicy Usnarza Górnego, po stronie białoruskiej od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców. Granicy pilnuje Straż Graniczna, którą wspierają żołnierze i policjanci. Z polskiej strony funkcjonariusze nie dopuszczają nikogo do grupy. Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że cudzoziemcy są na terytorium Białorusi, a reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje ich jako polityczne narzędzie.

– Granica państwa polskiego jest granicą świętą i będzie bezpieczna, mimo tego, że wrogowie Polski starają się zdestabilizować sytuację w naszym kraju. Nie ulegniemy żadnemu szantażowi: ani wewnętrznemu, ani zewnętrznemu – powiedział w poniedziałek minister Mariusz Kamiński.

Opozycja i niektóre media atakują polskie służby


Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji ocenił, że niektóre środowiska polityczne w Polsce są kompletnie zaślepione i pozbawione myślenia państwowego.

Nie tylko „śmiecie”. Żołnierze w TVN nazwani są też „zbirami”

Kto wam dał prawo nosić flagę polską? Jesteście zwykłymi zbirami – krzyczała do żołnierzy broniących polskiej granicy z Białorusią bohaterka...

zobacz więcej

– Brak wyobraźni politycznej i zrozumienia, o co chodzi Łukaszence. Przecież tutaj mamy do czynienia z całkowicie sztucznie wykreowanym problemem migracyjnym, spowodowanym przez czystą politykę – komentował postawę wicemarszałek Senatu z Lewicy Gabrieli Morawskiej–Staneckiej, która pojawiła się na polsko–białoruskim przejściu granicznym i porównała żołnierzy polskiego wojska do komunistycznej bezpieki.

Szef MSWiA: Nie ulegniemy żadnemu szantażowi


Skomentował także twitterowy wpis dziennikarza TOK FM Piotra Maślaka, który wywołał oburzenie komentujących i internautów porównaniem strażników granicznych do SS.

– Ja również skierowałem wniosek do prokuratury przeciwko temu uczestnikowi życia publicznego, bo dziennikarz też jest uczestnikiem życia publicznego. Nie tylko obraża funkcjonariuszy w haniebny sposób, ale też obraża ofiary nazizmu. Jak można porównywać funkcjonariusza strzegącego polskich granic z katami i oprawcami SS? Co kieruje tymi ludźmi – na to niech odpowie prokuratura, bo ciężko polemizować z takim człowiekiem – powiedział minister w programie „Gość Wiadomości”. Ocenił, że mimo ataków, rząd PiS kieruje sprawami państwa w sposób odpowiedzialny oraz skuteczny „i tak będzie przebiegała sytuacja na granicy”. – Nie ulegniemy żadnemu szantażowi: ani zewnętrznemu – szantażowi Łukaszenki i jego rosyjskich patronów; ani wewnętrznym szantażowi – cynicznych polityków, którzy chcą przy każdej okazji nagłośnić tylko siebie, szkodząc sprawie, gdy zagrożone są granice polskiego państwa – powiedział Kamiński.

Ile uchodźcy płacą za bilet do Mińska?


Podkreślił też, że w obecnej sytuacji na pograniczu nie można mówić o „uchodźcach afgańskich na Białorusi”.

Weteran z Iraku i Afganistanu: Żołnierzy z orłem na berecie nie obrazi stetryczały Frasyniuk

Władysław Frasyniuk nazwał polskich żołnierzy pilnujących granic „śmieciami”, a dziennikarz TVN ocenił, że powinni oni ujawnić swoje personalia. –...

zobacz więcej

– Tam mamy całą paletę przedstawicieli państw, narodów z Bliskiego Wschodu. Bardzo dużą grupę stanowią Irakijczycy, którzy przylatują samolotami z Bagdadu do Mińska – wyjaśnił. Jak dodał, z informacji polskich służb wynika, że imigranci płacą za to od 6 do 12 tysięcy dolarów: za bilet lotniczy, hotel w Mińsku i przewodnika do granicy z Polską.

– Mamy do czynienia z klasyczną prowokacją. To odwet i zemsta Łukaszenki za nasze wsparcie demokracji na Białorusi – podkreślił.

Zorganizowany przerzut imigrantów. Kamiński: 11 osób aresztowanych


Na antenie TVP Info Kamiński mówił też, że obecnie aktywizują się zorganizowane grupy przestępcze, które uczestniczą w przerzucie nielegalnych imigrantów. – Nasza Straż Graniczna w ostatnich tygodniach zatrzymała 45 osób, obcokrajowców, którzy brali udział i pomagali przy nielegalnym przekraczaniu granicy bądź też organizowali ten przerzut. W 11 przypadkach sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec tych osób – ujawnił szef MSWiA.

Jak wyjaśnił, są to ludzie z całego świata, „głównie z postsowieckich republik”.

Zobacz także: Zapytaliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich o skandal w TVN. Zaskakująca odpowiedź

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej