RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Fontanna fekaliów wybiła na dwa metry. „Katastrofa budowlana” w Warszawie

Za „cofkę nieczystości” w mieszkaniach przy Obozowej nikt nie chce wziąć odpowiedzialności (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik; Shutterstock)
Za „cofkę nieczystości” w mieszkaniach przy Obozowej nikt nie chce wziąć odpowiedzialności (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik; Shutterstock)

Poprzez toalety na wysokość dwóch metrów zaczęła wybijać woda z mułem i fekaliami. Mieszkania kwalifikują się do kapitalnego remontu, na co nie stać mieszkających tam emerytów – tak wygląda sytuacja w budynku w centrum Warszawy. Jak opisuje stołeczna „Wyborcza”, awaria miała miejsce obok trwającej budowy apartamentowców. Zapadły się też pobliskie drogi i chodniki. „Zakwalifikowaliśmy to wydarzenie jako katastrofę budowlaną” – mówi szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego Andrzej Kłosowski.

Ekspert WWF o awarii „Czajki”: Te ścieki są pożywieniem. Wisła jest „przekarmiona”

– W przypadku Wisły mówimy raczej o „przekarmieniu” rzeki. Ścieki komunalne to głównie związki azotu i fosforu. Samooczyszczanie rzeki polega...

zobacz więcej

Do awarii doszło w lipcu na ulicy Oboźnej w Warszawie. W kilku miejscach zapadła się jezdnia – tymczasowo załatana kostką brukową. Rozerwały się też rury kanalizacyjne.

Fontanna fekaliów w Warszawie


Dużo większe konsekwencje odczuli jednak mieszkańcy jednego z budynków, gdzie z toalet znajdujących się na parterze i półpiętrze na wysokość dwóch metrów zaczęła wybijać woda z mułem i fekaliami – relacjonuje „GW” mieszkająca przy ul. Obozowej 3 pani Anna.

Gazeta wskazuje, że kanalizacja była przeciążona przez wyjątkowo intensuwne opady, a przedstawiciel MPWiK tłumaczy, że część rur była zatkana przez beton. Za tę sytuację odpowiedzialna może być pobliska budowa apartamentowca.

Za „cofkę nieczystości” w mieszkaniach przy Obozowej nie chce wziąć jednak odpowiedzialności ani MPWiK, ani zarządca budynku, ani też inwestor pobliskiej budowy – Marvipol.

A koszty prawdopodobnie spadną na mieszkańców. „Po osuszeniu, odgrzybieniu i dezynfekcji mieszkania kwalifikują się do kapitalnego remontu, na co nie stać właścicieli lokali, będących emerytami” – przyznaje spółdzielnia, do której należy blok przy Oboźnej. To zresztą nie pierwsza tego typu sytuacja w Warszawie – w ubiegłym roku wraz z falą potężnych ulew w jednym ze stołecznych bloków także wybiła kanalizacja.

Czytaj więcej: W Warszawie wybiła „rzeka fekaliów”. „Nie da się mieszkać, straszny odór” [WIDEO]
teraz odtwarzane
„Wylała się rzeka fekaliów”. Zalane ściekami mieszkania w stolicy

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej