RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

W Warszawie wylądował samolot z ewakuowanymi Afgańczykami [WIDEO]

Na warszawskim Okęciu wylądował w poniedziałek ósmy samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu. Na pokładzie maszyny jest ponad 70 osób, które współpracowały z Polakami podczas naszej misji w tym kraju – wynika z informacji przekazanych przez szefa KPRM Michała Dworczyka. Jeszcze tego samego dnia ma przylecieć kolejny samolot.

Chaos na lotnisku w Kabulu. Wiadomo, ile osób zginęło

Na lotnisku w Kabulu w ostatnich dniach zginęło w sumie co najmniej 20 osób – przekazał w rozmowie z Agencją Reutera przedstawiciel NATO.

zobacz więcej

Samolot wylądował przed 16. W nocy przyleci kolejna maszyna Embraer z blisko 100 osobami na pokładzie; łącznie będzie to ponad 500 ewakuowanych Afgańczyków, którzy trafią do Warszawy – zapowiedział Dworczyk.

Ewakuacja z Afganistanu


Szef KPRM podkreślił, że ewakuacja dotyczy Afgańczyków, którzy współpracowali z Polską.

– Afgańczyków, którzy w ostatnich latach pomagali Polakom w czasie naszej misji w tym kraju, pomagali żołnierzom Wojska Polskiego, pomagali polskim dyplomatom. Dzisiaj my pomagamy im oraz ich rodzinom, dbając o to, aby mogli bezpiecznie wyjechać z Afganistanu i uniknąć zagrożenia – podkreślił w poniedziałek Michał Dworczyk.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę 15 sierpnia wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu.

Do Afganistanu zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy udał się Polski Kontyngent Wojskowy, liczący do 100 osób, który ma wspierać ewakuację afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO z tego kraju. Zobacz także: Afganistan o krok od wojny domowej? To oni szykują opór przeciwko talibom Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej