RAPORT

Pogarda

Weteran z Iraku i Afganistanu: Żołnierzy z orłem na berecie nie obrazi stetryczały Frasyniuk

Władysław Frasyniuk ostro o żołnierzach. Weteran komentuje wywiad w TVN (fot. PAP/JERZY UNDRO, zdjęcie ilustracyjne)
Władysław Frasyniuk ostro o żołnierzach. Weteran komentuje wywiad w TVN (fot. PAP/JERZY UNDRO, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Władysław Frasyniuk nazwał polskich żołnierzy pilnujących granic „śmieciami”, a dziennikarz TVN ocenił, że powinni oni ujawnić swoje personalia. – Zachowanie obydwu panów uważam za skandaliczne – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info weteran, który ma za sobą 20 lat służby, a na Twitterze znany jest jako Tȟašúŋke Witkó. Na pytanie, czy Frasyniuk lub redaktor TVN powinni odpowiadać z artykułu 226 kk, przyznaje: „Na pewno tę sprawę powinni zbadać prawnicy”.

Internauci dali jasny sygnał ws. przyjmowania imigrantów. Politycy muszą to uwzględnić

„Ci ludzie są na terenie Białorusi, do której przybyli legalnie” – piszą w komentarzach pod tekstami „Gazety Wyborczej” użytkownicy sieci. Było...

zobacz więcej

– Słowo „żołnierz” jest upokarzające dla tych wszystkich, którzy byli na misjach polskich poza granicami. Mam wrażenie, że to jest wataha psów, która otoczyła biednych, słabych ludzi. To śmieci – stwierdził w TVN24 częsty gość tej stacji sympatyzujący z opozycją Władysław Frasyniuk.

Prowadzący rozmowę dziennikarz nie zareagował. Sam skrytykował z kolei fakt, że żołnierze nie pokazują twarzy i nie ujawniają swoich danych publicznie.

W sieci do sprawy odniosło się już wielu żołnierzy i weteranów. Portal tvp.info zwrócił się o komentarz do jednego z nich, publikującego jako „Głos Wodza” i znanego pod pseudonimem Tȟašúŋke Witkó – weterana misji w Iraku i Afganistanie.

– Zachowanie obydwu panów uważam za skandaliczne. O wiele bardziej negatywną postacią jest niestety pan Władysław Frasyniuk. Ze względu na jego przeszłość, której nikt nie kwestionuje, spoczywa na nim ciężar kształtowania opinii publicznej. Ze względu na swoją walkę w PRL jest poważany, więc szczególnie powinien ważyć słowa, które wypowiada – mówi nasz rozmówca.

Zobacz także:   Wiceminister zaskoczył dziennikarza TVN. Konsternacja w studiu

– Widzimy, co dzieje się w Afganistanie i świecie islamskim. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że sytuacja będzie eskalować negatywnie dla Europy i na siłach zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej spoczywa szczególna waga tego, co będzie się działo. Jako Polacy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby żołnierze w takiej sytuacji czuli się bezpiecznie i mieli komfort skupienia się tylko i wyłącznie na obronie granic – dodaje.

Ocenia, że nie można angażować żołnierzy w konflikt polityczny i społeczne spory, a to właśnie w najgorszej możliwej formie zrobił Władysław Frasyniuk.

Ostra odpowiedź MON na skandaliczne słowa Frasyniuka

W związku z inwektywami pod adresem żołnierzy wypowiedzianymi przez Władysława Frasyniuka wyrażamy ubolewanie, że zabrakło stanowczej, krytycznej...

zobacz więcej

Dziennikarz powinien zareagować, a dolał oliwy do ognia


Tȟašúŋke Witkó podkreśla, że krytycznie ocenia również postawę dziennikarza TVN, który prowadził rozmowę z Frasyniukiem.

– Słysząc takie słowa powinien zareagować i przystopować negatywne wypowiedzi, a niestety tego nie zrobił – zauważa.

Zapewnia, że żołnierze znają swoją wartość i „nie byliby dobrymi żołnierzami, gdyby słowa przebrzmiałego polityka ich dotknęły”.

Zobacz także:   Spięcie na granicy. Dziennikarz zaatakował posła: Tchórz! [WIDEO]

Weteran wskazuje, że żołnierz musi być odporny nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.

– Nie sądzę, by szanujący się żołnierz czuł się zdewastowany nawet takimi skandalicznymi słowami, które padły w studio. Ale mają prawo czuć się rozgoryczeni – przyznaje.

Jak mówi, żołnierze Wojska Polskiego przez lata zwalczali terroryzm, a teraz bronią granic RP. – Bo na pewno nie jest to „przeszkadzanie nieszczęśliwym ludziom”, a właśnie blokowanie wojny hybrydowej prowadzonej przez Aleksandra Łukaszenkę. Żołnierzy z orłem na berecie nie może obrazić lekko stetryczały już pan Frasyniuk – uważa.

Premier Morawiecki reaguje na nienawistne słowa Frasyniuka. „Podłe”

W związku z inwektywami pod adresem żołnierzy wypowiedzianymi przez Władysława Frasyniuka wyrażamy ubolewanie, że zabrakło stanowczej, krytycznej...

zobacz więcej

Frasyniuk odpowie przed sądem?


Weterana pytamy również o to, czy jego zdaniem zachowanie dziennikarza TVN lub gościa stacji podpada pod art. 226 kk mówiący, że „kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

– Nie jestem prawnikiem, więc moja odpowiedź nie może być wiążąca. Ta sprawa na pewno powinna być zbadana przez prawników. To oni powinni zdecydować, co dalej z tym robić. Z publicznych przekazów wiem, że podobną czynność wykonał już minister Mariusz Błaszczak i dział prawny resortu zajmie się analizą tych słów – zaznacza Tȟašúŋke Witkó.

Przypomnijmy, że stacja TVN odniosła się już do skandalicznego zdarzenia w specjalnym oświadczeniu.

Zobacz także:   Skandaliczne słowa Frasyniuka o żołnierzach polskich: „Śmiecie”, „wataha psów” [WIDEO]

„W związku z inwektywami pod adresem żołnierzy wypowiedzianymi przez Władysława Frasyniuka wyrażamy ubolewanie, że zabrakło stanowczej, krytycznej wobec używanych zwrotów reakcji prowadzącego program” – czytamy w oświadczeniu TVN24. Nie poinformowano, czy pracownik stacji poniesie konsekwencje. Więcej o stanowisku redakcji  TUTAJ. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej