RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Oburzające słowa pracownika TOK FM. Zrównał Straż Graniczną z SS

Straż Graniczna zabezpiecza granicę z Białorusią na Podlasiu (fot. PAP/Artur Reszko)
Straż Graniczna zabezpiecza granicę z Białorusią na Podlasiu (fot. PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze chronią polską granicę przed nielegalnymi migrantami zwożonymi przez białoruskie służby. Na wykonujących swoje obowiązki pograniczników spadła fala hejtu ze strony polityków i dziennikarzy. Pracownik radia TOK FM zrównał ich nawet z niemiecką SS. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński poinformował, że zawiadomi w tej sprawie prokuraturę.

Ostra odpowiedź MON na skandaliczne słowa Frasyniuka

W związku z inwektywami pod adresem żołnierzy wypowiedzianymi przez Władysława Frasyniuka wyrażamy ubolewanie, że zabrakło stanowczej, krytycznej...

zobacz więcej

Grupa migrantów, która próbowała przedrzeć się przez polsko-białoruską granicę po tym, jak została zwieziona na miejsce przez białoruskich pograniczników, od kilkunastu dni koczuje w obozowisku po białoruskiej stronie na wysokości miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu.

Jak informowaliśmy, grupa, która początkowo liczyła 70 osób, zmniejszyła się obecnie do 24 osób; wśród nich nie ma ani jednego dziecka. Są cztery kobiety i 20 mężczyzn. Przebywają w rozłożonych tam namiotach.

Straż Graniczna przekazała, że część osób została zabrana przez stronę białoruską, zaś kilka nowych zostało dowiezionych do grupy (nieprawdą jest to, co piszą niektóre media, że osoby te „wróciły na Białoruś”; cały czas przebywają po tamtej stronie granicy, nie na „ziemi niczyjej”).

Polscy funkcjonariusze przekazali, że białoruscy pogranicznicy kilkukrotnie dostarczali dziś grupie żywność, napoje i papierosy.

Zwiększenie liczby cudzoziemców na granicy jest konsekwencją celowych działań prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

Oświadczenie TVN24 ws. Frasyniuka i Kajdanowicza. „Nie będziemy powielać tej wypowiedzi”

W związku z inwektywami pod adresem żołnierzy wypowiedzianymi przez Władysława Frasyniuka wyrażamy ubolewanie, że zabrakło stanowczej, krytycznej...

zobacz więcej

Jak zaznaczają przedstawiciele rządu, osoby te znajdują się na terenie kontrolowanym przez stronę białoruską i wejście na pas graniczny wiązałoby się z naruszeniem granicy państwowej.

Z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę białoruskie służby. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze SG.

Sytuacja stała się pretekstem dla polityków i dziennikarzy do ataku na polskie służby. Według Władysława Frasyniuka postawa żołnierzy i Straży Granicznej w Usnarzu Górnym pokazuje mechanizm psychiczny ujawniający ich słabość.

– Słabość powoduje agresję, to jest taka pusta demonstracja siły dla ludzi słabych. Szczerze powiedziawszy to jest pewnego rodzaju zagrożenie, bo tłum tchórzy jest potwornie niebezpieczny – zadepcze każdego na swojej drodze – mówił Frasyniuk pytany o funkcjonariuszy, którzy nikogo – również polityków, m.in. wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, nie dopuszczają do grupy cudzoziemców na granicy.

– Tak nie postępują żołnierze, śmieci po prostu, to nie są ludzkie zachowania. Trzeba mówić wprost, to antypolskie zachowanie. Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu, przeciwnie – plują na te wszystkie wartości, o które walczyli pewnie ich rodzice albo dziadkowie – dodał.

Działania strażników skrytykował również pracownik TOK FM Piotr Maślak. „Nie potrafię tego nazwać inaczej, strażnicy graniczni, którzy zabraniają dostarczyć wody i dopuścić lekarzy do uchodźców mogą sobie przyczepić naszywki SS. Tamci też wykonywali rozkazy. A jak Wam każą strzelać do uchodźców też wykonacie rozkaz?” – napisał mężczyzna.

Do wpisu pracownika TOK FM odniósł się na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Poinformował, że zawiadomi organy ścigania.

„Nigdy nie będzie mojej zgody na szarganie dobrego imienia Straży Granicznej. Porównywanie formacji chroniącej granice Polski do zbrodniczej SS to podłość. Złożę zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Zapewniam Funkcjonariuszy SG, macie moje pełne wsparcie!” – czytamy we wpisie. Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej